Hlavní navigace

Vláda chystá zvýšení spotřebních daní z cigaret a tabáku ještě letos

11. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koalice podle očekávání prosadila vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku. Je tak pravděpodobné, že ještě letos podraží krabička cigaret o tři až čtyři koruny

Hlavní události

Vláda chystá zvýšení spotřebních daní z cigaret a tabáku ještě letos.

Jediným dnes zveřejňovaným údajem budou americké žádosti o hypotéky.

Obchodování na zámořských trzích

Včerejší obchodování na amerických trzích příliš rozruchu nepřineslo, když se indexy pohybovaly poblíž svých pondělních zavíracích hodnot. S&P 500 nakonec víceméně skončil beze změny, Dow Jones pak díky pouhým dvěma setinám procenta v poslední hodině obchodování vylepšil svoje historické maximum. Lepší data o důvěře malých a středních podniků a velkoobchodních prodejích a zásobách se na cenách akcií prakticky nepromítly. Z pohledu makrodat bude i dnešek nezajímavý.

Vyjma Japonska se asijským burzám dnes nedaří. Ty tak podle indexu MSCI během ranního obchodování celkově padají o 0,1 % ze svého tříletého maxima. Japonský Nikkei 225 přidává zhruba tři desetiny procenta zejména díky těžařům ropy a plynu a pojišťovnám. Pro akcie země vycházejícího slunce bude podstatný závěr tohoto týdne, kdy zasedá japonská centrální banka. Dle konsensu se změny v nastavení měnové politiky nečekají. Na dnešním obchodování se do jisté míry mohl promítnout i zhoršený výhled Světové banky na globální ekonomiku, která nyní očekává slabší růst pro USA, Rusko nebo Čínu.

Účto_tip_změny21

Philip Morris

Koalice podle očekávání prosadila vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku. Je tak pravděpodobné, že ještě letos podraží krabička cigaret o tři až čtyři koruny. Vláda je nucena zvýšit spotřební daň, aby vyhověla regulím Evropské unie. Ta navíc počítá s dalším zvýšením na 90 EUR za každou tisícovku cigaret. Ve hře je také tříměsíční přechodné období pro doprodej starých cigaret, aby nedocházelo k výraznému předzásobování před oznámeným zvyšováním daní.

Zvyšování spotřebních daní se promítá na přechodu zákazníků k levnějším značkám, tedy značkám s nižší marží, čímž dochází i k poklesu celé ziskovosti firmy. Zpráva je pro Philip Morris negativní, nicméně dopad na ceny akcií by měl být omezený, protože o chystaném a nutném zvyšování spotřební daně se již několikrát diskutovalo v minulosti.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).