Hlavní navigace

Vláda chce mít větší vliv na řízení společnosti ČEZ

1. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Ken Teegardin (Flickr.com)
Ministr zemědělství plánuje čtvrtletní porady koalice se členy dozorčí rady a vedením společnosti, kde se budou řešit klíčové otázky.

Hlavní události

Vláda chce mít větší vliv na řízení společnosti ČEZ.

Západoevropské akciové indexy by měly pondělní seanci zahájit růstem.

Páteční data z amerického trhu práce budou nejdůležitější údaje tohoto týdne. Do té doby se dočkáme předstihových ukazatelů a dnes cenových indexů PCE. V Evropě se bude pozornost soustředit především na indexy PMI. Podstatné ale rovněž budou ukazatele o míře nezaměstnanosti nebo německé tovární objednávky. 

Mezi americkými reportujícími firmami je dnes například Alphabet, Mattel nebo Sysco. V Evropě to bude Bankia nebo Ryanair Holdings.

Analytici Société Générale v pátek zvýšili doporučení na koupit pro akcie německé chemičky BASF.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy v pátek zažily velmi úspěšnou seanci. Index S&P 500 vzrostl o 2,5 %, když všechny hlavní sektory posílily o více jak 1,2 %. Premiantem byly technologické tituly, které vyskočily o 3,6 %. Těm nahoru pomohly především akcie Microsoft (+5,8 %), které reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Globálně pak akciové trhy podpořilo překvapivé snížení úrokových sazeb Bank of Japan do záporu. Přes páteční silný růst indexu S&P 500 poklesl americký akciový trh za první měsíc tohoto roku o 5,1 %.

Japonské akcie v dozvuku rozhodnutí místní centrální banky pokračovaly během dnešního nočního obchodování v růstu. Nikkei 225 si polepšil o další dvě procenta. Naproti tomu v Číně indexy ztrácely. Šanghajský přišel o 1,8 %, šenčenský o 1,0 %. Důvodem byly neuspokojivé předstihové ukazatele PMI, které nenaplnily očekávání.

ČEZ

Ministr zemědělství Marian Jurečka dle Lidových novin navrhuje, aby se jednou za čtvrt roku sešli zástupci koalice, členové dozorčí rady nominovaní za stát a vedení energetické firmy na několikahodinovou poradu, kde se budou řešit klíčové otázky. Vede ho k tomu i to, že ministerstvo financí coby zástupce akcionáře nemá v dozorčí radě většinu. S tím souhlasí i ministr financí Andrej Babiš.

skoleni_29_6

Marian Jurečka se dotkl i otázky investic, které chce směřovat především do české ekonomiky, a to do nových technologií a obnovitelných zdrojů. I kvůli tomu pochybuje o akvizici hnědouhelných dolů v Německu a obává se jejich budoucího zavírání a problémů podobného rázu jako v případě dnešního OKD.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost bude chtít od ČEZ, aby si ve smlouvách vymezil, že její dodavatelé budou mít vždy pouze jednoho subdodavatele. Reaguje tak na manipulování se snímky svarů v Dukovanech i Temelíně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).