Hlavní navigace

Víkendový hlas lidu, který nemusí zapadnout

Jan Čermák

O tomto víkendu proběhly dvoje zajímavé volby. První z nich byly volby do našeho senátu, v druhém případě se jednalo o regionální volby ve Španělsku.

Doba čtení: 1 minuta

V ani jednom případě sice nešlo o volby, které by měly okamžitě zbourat politickou scénu u nás či ve Španělsku, nicméně výsledky těchto voleb mohou ovlivnit dění věcí příštích celkem zásadně. Rizikové prémie, které jsou u českých a po delší době i španělských vládních dluhopisů tak hezky utažené, by na vyšší politickou nejistotu mohly reagovat a pohnout se vzhůru.

Nejprve se krátce zastavme u voleb do českého senátu. Spekulovat, jaký že to oněch 18 % voličů vyslalo politickým stranám signál, asi nemá příliš cenu. Pragmaticky vzato jde pouze o to, zdali Nečasova vláda ustojí nadcházející hlasování o rozpočtu a bude při hlasování o daňových změnách schopna zpacifikovat “rebely” ve vládnoucí ODS, kteří jsou pochopitelně po prohraných volbách na koni. Zdali se to povede, či bude mít ČR před prezidentskou volbou na krku vládu v demisi, bychom se měli dozvědět již na počátku listopadu, kdy proběhne kongres ODS (2.11.), resp. kdy se bude hlasovat o daňovém balíku (již zítra začíná další schůze poslanecké sněmovny).

dan_z_prijmu

Co se pak týká regionálních voleb ve Španělsku, tak ty vyslaly dva rozporuplné signály. Tou dobrou zprávou je, že se lidovcům premiéra Rajoye podařilo více než obhájit mandát v Galácii, kde jeho strana již před jeho nástupem na post šéfa centrální vlády aplikovala tvrdé úspory. Špatnou zprávou je naopak vítězství nacionalisticky orientovaných stran v Baskicku, které zřejmě bude trvat na větší autonomii.

Centrální vláda přitom nemá na baskickou vládu účinnou páku v podobě “dočasné” pomoci z centrálního rozpočtu, jež je fiskálně slabším regionům nabízena výměnou za přenechání větší kontroly nad regionálním rozpočtem. Vzdorovití Baskové pomoc nepotřebují a proto se po volbách mohou chovat ještě více nezávisle na centru, které je zodpovědné za výsledek celých veřejných financí španělského království.

Našli jste v článku chybu?