Hlavní navigace

Viditelné světlo na konci tunelu? Snad ano.

Miroslav Frayer

Začátek týdne přinesl celou řadu českých makroekonomických čísel.

Doba čtení: 1 minuta

Nutno říci, že příliš neoslnila. Pouze s výjimkou přebytku zahraničního obchodu, který víceméně naplnil očekávání, jsme zaznamenali horší výsledky u maloobchodních tržeb či průmyslové výroby a stavebnictví se nadále potýká s dvouciferným propadem

Červnová data je však zapotřebí brát s určitou rezervou. Do jisté míry mohla být negativně ovlivněna povodněmi, nicméně jejich dopad nesmíme přeceňovat. Spíše se jednalo o korekci velmi solidních údajů za květen. A předstihové indikátory by nám mohly dát za pravdu, když podnikatelská důvěra dosáhla svého minima v listopadu 2012 a od té doby se nachází v rostoucím trendu. Jiný indikátor PMI vyznívá obdobně, a to zejména jeho složka nových objednávek. Stavebnictví by měla podpořit obnova po povodních. A zlepšení zaznamenává i spotřebitelská důvěra. Domácnostem by mohl pomoci především konec fiskální konsolidace, klesající inflace a i případná stabilizace na trhu práce.

dan_z_prijmu

Celkově vzato, samotná čísla za červen rozhodně optimismus na trhy nepřinesla. Podíváme-li se však na vyhlídky do druhé poloviny letošního roku, makroekonomický obrázek vypadá rozhodně optimističtěji. V příštím týdnu se navíc dočkáme odhadu HDP za druhé čtvrtletí a u něj očekáváme, že česká ekonomika by měla po šesti kvartálech vystoupit z recese. Páteční data o spotřebitelských cenách by měla ukázat na to, že tuzemské hospodářství operuje v nízkoinflačním prostředí bez poptávkových tlaků.

Největší otazník tak visí nad vývojem v eurozóně. Náš výhled je založen na postupném oživování starého kontinentu. Evropské předstihové indikátory rovněž naznačují zotavení. Věříme tak, že to nejhorší má již česká ekonomika za sebou. 

Našli jste v článku chybu?