Hlavní navigace

Více než milion vyrobených aut jen za tři čtvrtiny roku

19. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve srovnání s loňskými prvními třemi kvartály bylo v ČR vyrobeno o 7,2 % motorových vozidel více. Celkové číslo přesáhlo milion a zastavilo se na 1 002 603 kusů.

Sdružení automobilového průmyslu dnes vydalo statistiky české produkce aut za prvních devět měsíců letošního roku. Ve srovnání s loňskými prvními třemi kvartály bylo vyrobeno o 7,2 % motorových vozidel více. Celkové číslo přesáhlo milion a zastavilo se na 1 002 603 kusů.

Na celkovém výsledku se jednoznačně podepisuje výroba osobních automobilů. Jejich celkový letošní vyrobený počet se v září dosáhnul čísla 997 376 kusů. Milionová úroveň tak padla hned v prvních říjnových dnech a dnes je již letos vyrobených osobních aut více než milion. Tahounem zůstává Škoda Auto, růst produkce ale zaznamenává i kolínská TPCA a nošovická Hyundai.

skoleni_13_10

Poptávka po českých autech je patrná především u našich západních sousedů, pomáhají ale i solidní prodeje v Česku. Obojí je důsledkem spotřebitelského optimismu vycházející ze zlepšující se situace na trzích práce – zvyšuje se zaměstnanost, rostou mzdy.

Vzhledem k významu automobilového sektoru v české ekonomice bude letos tento sektor hlavním tahounem ekonomiky. A to nejenom z pohledu tvorby hrubé přidané hodnoty. Sektor je zároveň významným investorem a zaměstnavatelem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).