Hlavní navigace

Většinový akcionář NWR plánuje převést veškeré své akcie zdarma na společnost

24. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Těžební společnost NWR zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za Q4 a celý rok 2015. Jak jsme předpokládali, NWR zaúčtovalo obří odpis majetku ve výši 199 mil. EUR, což způsobilo velkou čistou ztrátu.

NWR dnes ráno zveřejní výsledky hospodaření za Q4 15, ziskovost srazil obří odpis majetku.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít menším poklesem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou oznámeny mimo jiné prodeje nových domů v USA.

Hospodářské výsledky dnes na hlavních trzích zveřejňují např. francouzské společnosti Peugeot a Bouygues nebo američtí maloobchodní prodejci Target a Dollar Tree.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera klesly o 1–1,5 %. Trhy tlačil dolů energetický a těžební sektor z důvodu poklesu cen ropy a dalších komodit. K tomu se navíc přidaly nepřesvědčivé makroekonomické údaje na obou stranách Atlantiku, když zklamal především výrazný pokles únorové spotřebitelské důvěry v USA. V menších ziscích bylo jen několik maloobchodních firem.

Noční obchodování na asijských trzích bylo také ve znamení poklesu. Podobně jako ve Spojených státech k tomu značně přispělo snížení cen ropy. V závěru dnešní seance se ale sentiment zlepšil a například čínské pevninské indexy se dostaly do menších zisků. V červených číslech nicméně zůstaly burzy v Hong Kongu nebo v Japonsku.

NWR

Těžební společnost NWR zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za Q4 a celý rok 2015. Jak jsme předpokládali, NWR zaúčtovalo obří odpis majetku ve výši 199 mil. EUR, což způsobilo velkou čistou ztrátu. Provozní výkonnost byla v souladu s naším očekáváním, když tržby meziročně mírně vzrostly díky výraznému zvýšení objemu prodejů energetického uhlí (prodej části velkých zásob), ukazatel EBITDA však těsně zůstal v mínusu. Hotovost NWR během Q4 15 stoupla na 86 mil. EUR (víceméně v souladu s naším odhadem 82 mil. EUR), firma ale uvedla, že již v Q2 16 se může dostat pod 40 mil. EUR.

skoleni_29_6

Z dalších zpráv zaujala zejména informace, že většinový akcionář NWR (společnost CERCL Mining) plánuje převést zdarma veškeré své akcie (50,42% podíl) na NWR, což by mělo usnadnit restrukturalizaci firmy. K převodu by mělo dojít před březnem 2016.

Dnešní reakce ceny akcií je nevyzpytatelná, když odchod vlastníka může přilákat spekulanty. Dlouhodobě ale v akciích NWR nevidíme žádnou hodnotu. Šéf firmy Gareth Penny dnes uvedl, že ceny uhlí mohou dál klesat a že NWR může přicházet o hotovost i během několika následujících let. Výsledky hospodaření a další nové informace budeme podrobněji komentovat během dnešního dne.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).