Hlavní navigace

Většinový akcionář NWR plánuje převést veškeré své akcie zdarma na společnost

Autor: Shutterstock
Josef Němý

Těžební společnost NWR zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za Q4 a celý rok 2015. Jak jsme předpokládali, NWR zaúčtovalo obří odpis majetku ve výši 199 mil. EUR, což způsobilo velkou čistou ztrátu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

NWR dnes ráno zveřejní výsledky hospodaření za Q4 15, ziskovost srazil obří odpis majetku.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít menším poklesem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou oznámeny mimo jiné prodeje nových domů v USA.

Hospodářské výsledky dnes na hlavních trzích zveřejňují např. francouzské společnosti Peugeot a Bouygues nebo američtí maloobchodní prodejci Target a Dollar Tree.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera klesly o 1–1,5 %. Trhy tlačil dolů energetický a těžební sektor z důvodu poklesu cen ropy a dalších komodit. K tomu se navíc přidaly nepřesvědčivé makroekonomické údaje na obou stranách Atlantiku, když zklamal především výrazný pokles únorové spotřebitelské důvěry v USA. V menších ziscích bylo jen několik maloobchodních firem.

Noční obchodování na asijských trzích bylo také ve znamení poklesu. Podobně jako ve Spojených státech k tomu značně přispělo snížení cen ropy. V závěru dnešní seance se ale sentiment zlepšil a například čínské pevninské indexy se dostaly do menších zisků. V červených číslech nicméně zůstaly burzy v Hong Kongu nebo v Japonsku.

NWR

Těžební společnost NWR zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za Q4 a celý rok 2015. Jak jsme předpokládali, NWR zaúčtovalo obří odpis majetku ve výši 199 mil. EUR, což způsobilo velkou čistou ztrátu. Provozní výkonnost byla v souladu s naším očekáváním, když tržby meziročně mírně vzrostly díky výraznému zvýšení objemu prodejů energetického uhlí (prodej části velkých zásob), ukazatel EBITDA však těsně zůstal v mínusu. Hotovost NWR během Q4 15 stoupla na 86 mil. EUR (víceméně v souladu s naším odhadem 82 mil. EUR), firma ale uvedla, že již v Q2 16 se může dostat pod 40 mil. EUR.

Z dalších zpráv zaujala zejména informace, že většinový akcionář NWR (společnost CERCL Mining) plánuje převést zdarma veškeré své akcie (50,42% podíl) na NWR, což by mělo usnadnit restrukturalizaci firmy. K převodu by mělo dojít před březnem 2016.

Dnešní reakce ceny akcií je nevyzpytatelná, když odchod vlastníka může přilákat spekulanty. Dlouhodobě ale v akciích NWR nevidíme žádnou hodnotu. Šéf firmy Gareth Penny dnes uvedl, že ceny uhlí mohou dál klesat a že NWR může přicházet o hotovost i během několika následujících let. Výsledky hospodaření a další nové informace budeme podrobněji komentovat během dnešního dne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).