Hlavní navigace

Veškeré negativní informace, které ovlivnily trhy po celém světě, byly zprávy z Eurozóny.

26. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranni komentář od Tomáše Menčíka z Cyrrusu

Americké trhy včera zahájily obchodní seanci prudkým poklesem z důvodu nepříznivých zpráv z Evropy, aby se na nízkých úrovních držely celý den. Hlavní akciové indexy zakončily následovně: S&P 500 –1,60%, Nasdaq –1,95%, Dow jones –1,09%.

Asijské obchodování bylo také ve znamení poklesů, avšak ne tak prudkých, jako v USA a v Evropě. Asijské indexy také srazily informace z Evropy, navíc banka HSBC revidovala výhled růstu čínské ekonomiky v letošním roce z 8,6% na 8,4%.

Od summitu EU, který se bude konat ke konci tohoto týdne, se všeobecně očekávalo nějaké konkrétní řešení evropské dluhové krize. Včerejší vyjádření některých politiků (např. Merkelové) ale tyto naděje zchladily. A je to právě Angela Merkelová, které se to dává za vinu. Její neústupný postoj v otázkách možných řešení krize neumožňuje posunout situaci vpřed. Včera opět vyjádřila svůj tvrdý odmítavý postoj ke společným eurobondům, což většina čelních představitelů eurozóny považuje a vhodný dlouhodobý nástroj k řešení aktuálních problémů. Jak to tedy vypadá, ani ze summitu EU na trhy úleva nepřijde.

Ratingová agentura Moody´s včera snížila rating 28 španělských bank. Samotné snižování ratingu není až tak překvapivý krok, investory spíše nakrátko vyděsil počet postižených bank. Ten byl tak vysoký z důvodu nedávného snížení ratingu samotného Španělska. Bankám, jejichž rating byl vyšší než ten španělský, musel být rating snížen, aby nebyl vyšší než rating státu, v němž sídlí. Španělsko včera oficiálně požádalo o pomoc španělským bankám. Zklamání vzešlo kvůli tomu, že španělský ministr hospodářství De Guindos nezmínil, o jaký objem prostředků žádají. To dále zvyšuje již tak vysokou nejistotu, jak bude pomoc španělským bankám probíhat.

Kypr se stal 5. členskou zemí eurozóny, která oficiálně požádala o pomoc. Stejně jako u Španělska by se pomoc měla týkat pouze bank. Odhadovaná výše pomoci je 4 mld EUR, což je 23% HDP. Problém Kypru je vysoká angažovanost tamní ekonomiky na Řecko a rostoucí podíl nesplácených domácích úvěrů.

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes budou přicházet makrodata pouze z USA. V 15:00 bude zveřejněn index cen domů S&P CaseShiller, v 16:00 pak spotřebitelská důvěra a index průmyslové aktivity Richmond Fed. Španělsko a Itálie dnes budou prodávat státní poukázky, resp. dluhopisy. V 10:30 Španělsko prodá 3-měsíční a 6-měsíční poukázky, v 11:00 potom Itálie dluhopisy se splatnostmi 2014, 2016 a 2026.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).