Hlavní navigace

Názor k článku Velký reality test kurzů platebních karet 2014 od dalich . - Statisíce se samozřejmě neutrácely, to by byl nesmysl....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 28. 7. 2014 18:41

  dalich .

  Statisíce se samozřejmě neutrácely, to by byl nesmysl. Ale pár tisícovek na to padlo. Šlo o skutečně odebrané zboží/služby, resp. poskytnuté dary u některých transakcí. Zboží bylo odebráno, služby byly využity a v případě darů plátce obdržel potvrzení o daru (sice je nelze odečíst z daní, ale pro pořádek) a dar se nevracel.

  Důsledkem testu bylo, že moje rodina měla celoročně zajištěný přísun trvanlivých potravin různého typu, v pevném i kapalném tvaru, a zásoby měsíce konzumovala :-)

  Malé perličky:

  Občas bylo potřeba vysvětlit celníkům na hranici, proč mám v autě tolik potravin. Norští celníci mě loni dokonce zadrželi na 4 hodiny v celním skladu, protože nedokázali pochopit, proč k nim jedu z Česka autem přes Rusko, Finsko a Švédsko a nemám u sebe žádné peníze. Následovala rozborka a zborka auta, rentgen, pejsci, hledání drog, výrazy tváře vyjadřující trapas a jejich omluvy.

  Obchodníci byli velmi nedůvěřiví. Kromě dvou výjimek buď před testem, nebo po testu bylo nutné velmi pečlivé vysvětlení a zdůvodnění, že jde o test karet, nikoli obchodníků nebo jejich bank. Další komplikací bylo, že anti-fraudový systém bank spolehlivě funguje a kvůli němu se některé testy musely opakovat zvláště poté, co některé banky preventivně transakce vystornovaly, aniž je nechaly zaúčtovat. Na druhé straně jde o důkaz, že banky podezřelé trasnakce sledují a v rámci technických a lidských možností reagují.

  Na Slovensku to šlo hladce, dál na západ a na východ byla nutná velmi, velmi přátelská komunikace a ujištění o serióznosti testera (prokázaní osobních dokladů, odkazy na internetové profily apod.)

  Mimochodem, webové transakce si banky hlídají jako ostříž. Sice se dá udělat během hodiny 80 transakcí kartou u jednoho (!) obchodníka, ale důsledkem je blokace karet, blokace účtu v zahraničí, zvýšený počet přístupů na můj profil LinkedIn z oddělění fraud managementu různých bank a horko těžko vysvětlování (a prokazování), že jde o seriózní test a že jsem opravdu novinář z finanční oblasti. Podobně snaha darovat opakovaně např. 1 USD jako dar (donate) komukoli na webu, skončí na jedné z těchto bariér (orientačně):
  - po 4. transakci blokace IP adresy
  - po změně IP adresy a dalších 3 transakcích blokace regionu
  - po dalším pokusu nelze (dočasně) platit českými kartami u daného obchodníka a předchozí transakce se automaticky vystornují.

  Zkuste to 5x za den a to je pak hukot :-) Dobrou zprávou je, že po třech letech od jednoho testu mi opět odblokovali můj PayPal účet. Dali si na čas.

  Navíc, donate weby už mají často minimální výše pro dary, často 5, nebo 10 USD/EUR/GBP/AUD. Takový test pak už hodně leze do nákladů.

  Nejjistější je transakce kartou fyzicky u obchodníka. Ta je vždy propustná, bezpečná a zaúčtovaná. Znamená to ale zvednout kotvy a vyrazit do světa. Další náklady. Ale tak to už prostě je.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).