Hlavní navigace

Velké úterý má jasné vítěze, ale nejistota přetrvává

2. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Favorité na úřad amerického prezidenta se po Velkém úterý opravdu vykrystalizovali, avšak nejistota s výsledkem listopadových voleb neodezněla a bude s námi přítomna po většinu letošního roku.

Velké úterý máme za sebou, aneb překvapení v tzv. primárkách na úřad amerického prezidenta se dnes v noci nekonalo. Ve většině z třinácti amerických států, kde se hlasovalo o nominaci na úřad amerického prezidenta, zvítězili favorité: H. Clintonová a D. Trump.

Za normálních okolností by tzv. super-úterý znamenalo pro finanční trhy konec nejistoty, kterou přestavují americké prezidentské volby, avšak letos to tak nutně být nemusí. V prvé řadě vítězství favoritů ještě není zdaleka tak přesvědčivé, aby Clintonovou a Trumpa bylo možné považovat za jasné stranické kandidáty na úřad amerického prezidenta a jednak vítězství diplomaticky řečeno nekonvenčního Trumpa vnáší do prezidentské volby minimálně dva prvky nejistoty.

skoleni_29_6

Předně republikánská strana v USA je sice více konzervativní než většina pravicových stran v Evropě, ale fakt, že Trump se například nedistancoval od podpory amerického Ku-Klux-Klanu, může být i pro ni problém, takže není vyloučeno, že nakonec bude hledat cesty, jak Trumpa jakožto populárního kandidáta shodit ze stolu. Za druhé, ač se to zdá být absurdní, tak nejistota vyplývá i z toho, že Trumpova rétorika je natolik přímočará, že na konec osloví i amerického většinového voliče, takže on si při absenci silných levicových kandidátů nakonec v prezidentské volbě zvolí populistu.

Sečteno a podtrženo: favorité na úřad amerického prezidenta se po Velkém úterý opravdu vykrystalizovali, avšak nejistota s výsledkem listopadových voleb neodezněla a bude s námi přítomna po většinu letošního roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).