Hlavní navigace

Velké Británie 1. dubna radikálně zvedne minimální mzdu a nebude to apríl

30. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Velká Británie zkouší povzbudit inflaci přes mzdy. Od 1. dubna se ve Spojeném království začne radikálně zvedat minimální mzda, tak aby postupně vzrostla z dnešních 7,2 libry na 9 liber v roce 2020 (neboli o 25 %).

Zatímco šéfová americké centrální banky J. Yellenová provedla již druhou verbální intervenci na povzbuzení inflačních očekávání za posledních 14 dní, tak Velká Británie zkouší povzbudit inflaci jinak – přes mzdy. Kapitalistům se to může jevit jako aprílový žertík, ale od 1. dubna se ve Spojeném království začne radikálně zvedat minimální mzda, tak aby postupně vzrostla z dnešních 7,2 libry na 9 liber v roce 2020 (neboli o 25 %).

skoleni_29_6

Teoreticky, ale vlastně i prakticky jde o zajímavý ekonomický experiment, jehož hlavním cílem pochopitelně není povzbudit mzdovou inflaci (a tím inflační očekávání), ale především řeší to, co nevyřešili politici skrze fiskální, resp. daňovou politiku – tedy narůstající míru nerovnosti ve společnosti. Připomeňme, že Velká Británie není mezi velkými vyspělými ekonomikami v boji za vyšší minimální mzdu sama – loni například ustavilo institut minimální mzdy Německo, o výrazném zvýšení se uvažuje v Japonsku a dokonce v některých velkých státech USA se připravují na to, že minimální mzda bude zvýšena z 10 na 15 dolarů (rovněž do roku 2020).Následující roky by tedy měly ostatním zemím ukázat, zdali tento experiment s navyšováním minimální mzdy zabral a snížil nerovnost ve společnosti, resp. eventuálně povzbudil inflaci a inflační očekávání. Skepse je zde bohužel na místě. Mikroekonomická teorie, na které se ekonomové na rozdíl od makra shodnou, bohužel jasně říká, že čím vyšší minimální mzda, tím nižší zaměstnanost. Radikálním růstem minimální mzdy se jenom urychlí nástup robotů, kteří v poslední době urychlují proces kreativní destrukce pracovních míst nejen v Británii, ale dokonce i v Číně. Stejná skepse je pak bohužel na místě i v případě povzbuzení inflace – tu vyšší minimální mzda nerozběhne. I zde platí, že její zvýšení o čtvrtinu během pěti let je fakticky příliš malé a zasáhne jen malý výsek ekonomiky.

Chtějí-li tvůrci hospodářské politiky opravdu vyvolat udržitelnější inflaci a zároveň zmírnit nerovnost, tak musí “zařídit”, aby mzdové tlaky přicházely přirozeně ze strany nižších středních vrstev společnosti. A to je o dost složitější úkol, než zvednout minimální mzdu pro pár lidí o pár liber…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).