Hlavní navigace

Vegetativní stav Řecka byl prodloužen

13. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po včerejším zasedání ministrů financí eurozóny byl oznámen poměrně zásadní posun v řešení řecké krize, nicméně není to posun kupředu.

Americké obchodování během včerejší seance probíhalo v pásmu –0,2 % až +0,4 %, nicméně na závěr se trhy dostaly velmi blízko otevíracím hodnotám. Hlavní akciové indexy skončily následovně: S&P 500 +0,01 %, Dow Jone +0,00 %, Nasdaq –0,02 %.

Po včerejším zasedání ministrů financí eurozóny byl oznámen poměrně zásadní posun v řešení řecké krize, nicméně není to posun kupředu. Termín pro 2% deficit financí byl posunut o 2 roky na rok 2016, státní dluh pod 120% nebude cílen na rok 2020, ale na rok 2022. Tyto ústupky pouze prodlužují a prohlubují vegetativní stav řecké ekonomiky a vytvářejí dodatečnou potřebu financování. Šéf Eurogroup Juncker slíbil Řekům další pomoc, která se bude točit kolem všech možností, je ne kolem dalšího osekání dluhu.

To Juncker jednoznačně odmítl, neboť by to zasáhlo téměř výhradně nadnárodní instituce v čele s ECB. Opatření mohou být například snížení úroků z půjček či prodloužení jejich splatnosti. Definitivní rozhodnutí o přidělení další tranše z již domluveného bailoutu i způsob financování nově vzniklé potřeby peněz by mělo padnout na dalším zasedání Eurogroup 20.11., kdy by ji ž měla být i kompletní zpráva Troiky. Na včerejší rozhodnutí kriticky zareagovala šéfka MMF Lagarde, které se nelíbí zejména odsunutí termínu pro snížení státního dluhu na rok 2022. Postoj MMF bude pro dořešení celého problému zásadní, neboť se na bailoutech podílí zhruba z jedné třetiny.

Společnost E.ON dnes ráno reportovala výsledky za 9M2012. Firma překonala očekávání trhu jak na zisku EBITDA (8,8 mld. EUR vs. oček. 8,5 mld. EUR), tak i na upraveném čistém zisku (4,0 mld. EUR vs. oček. 3,7 mld. EUR). To je však poslední dobrá zpráva, snad ještě s tou, že dividenda ze zisku 2012 by měla zůstat na předpokládaných 1,1 EUR (dividendový výnos téměř 7%). Ještě včera večer firma oznámila, že zatímco celoroční cíle pro rok 2012 zůstávají nezměněny, kvůli velmi obtížným podmínkám na trhu již firma není schopna dostát své guidance pro rok 2013 a dává ji do revize. Management firmy vidí složitou situaci především na středoevropském trhu s elektřinou a plynem a zvažuje uzavření/prodej některých aktiv. To, že E.ON zřejmě přistoupí ke snížení výhledů na další roky, se sice očekávalo, přesto lze i dnes ráno očekávat negativní tržní reakci na výsledky E.ON. (Marek Hatlapatka)

skoleni9_11

Výsledky dnes reportovala také telekomunikační firma Vodafone a zveřejněná čísla dopadla zklamáním. Zejména pokles organických tržeb, který se čekal o 0,7%, ve skutečnosti byl ale pokles o 1,4%. Problémem je hlavně výkonnost divizí v Itálii a ve Španělsku, když oba trhy klesly o 10%. Na začátku obchodování titul klesá o 3,2%.

DNES OČEKÁVÁME:

Z důležitých makrodat očekáváme pouze ukazatel ZEW v Německu a eurozóně. Řecko dnes bude v 11:00 prodávat pokladniční poukázky. Výsledky dnes po trhu bude reportovat společnost Vivendi a Cisco.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).