Hlavní navigace

Ve světle padajícího dolaru se středoevropským měnám daří

4. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Středoevropským měnám pomáhá silné euro na trhu s americkým dolarem. Česká koruna tento týden posilovala posilovala, obdobné zisky zaznamenal polský zlotý i maďarský forint.

Česká koruna v průběhu celého tohoto týdne posilovala. Zatímco za počátku týdne se kurz ještě nacházel u hladiny 25,70 CZK/EUR, v jeho samotném závěru se kurz dostal na dosah hladiny 25,50 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy v březnu letošního roku. Týdenní zhodnocení české měny o zhruba tři čtvrtiny procenta nebylo v rámci vývoje okolních středoevropských měn nijak výjimečné. Obdobné zisky zaznamenal polský zlotý i maďarský forint.

Středoevropským měnám pomáhalo silné euro na trhu s americkým dolarem. To se promítlo do posilování regionálních měn i vůči dolaru, česká koruna se poprvé od února obchodovala vůči americké měně pod úrovní 18,80 CZK/USD.

Zhodnocování koruny nebránila ani obava ze zásahu centrální banky. Očekávání některých hráčů na intervenční zásah se na zasedání bankovní rady v minulém týdnu nenaplnilo. Dnes zveřejněný zápis z tohoto jednání odhalil, že o použití intervencí se sice opět hlasovalo, potřebná většina se však nenašla. A i když se většina bankovní rady shodla na tom, že pravděpodobnost zahájení devizových intervencí je vysoká, oproti předchozímu zasedání k jejímu zvýšení nedošlo.

Data z reálné ekonomiky potvrzují, že česká ekonomika skutečně vystoupila z recese a po mezikvartálním růstu HDP v Q2 13 bude vzestup zaznamenán i v Q3. Srpnové maloobchodní tržby překvapily slušným meziměsíčním nárůstem o 0,8 %. Meziročně byly pouze o 0,3 % y/y níže, zatímco trh se obával poklesu o 1,2 %.  Za meziměsíčním růstem navíc stály rovnoměrně motoristický segment (+1,1 % m/m) i ostatní prodeje (+1,0 %). Ještě na začátku roku byly prodeje slabší, když pokles byl zaznamenán v lednu i únoru. Od té doby se však situace v maloobchodě zlepšovala a srpnový vývoj to jen potvrzuje. Zveřejněná čísla jsou určitě pozitivním signálem, že poptávka domácností letos pomalu sílí. Kromě stabilizace na trhu práce tomu určitě napomáhá klesající inflace. A dezinflační trend by měl pokračovat.

Zářijová inflace zřejmě skončí opět pod prognózou ČNB. V souladu s tržním konsensem očekáváme, že spotřebitelské ceny v průběhu září o 0,2 % m/m poklesly. To by mělo v meziročním vyjádření vést ke zpomalení růstové dynamiky ze srpnových 1,3 % y/y na 1,2 % y/y. To by znamenalo ve srovnání s prognózou ČNB inflaci nižší o 0,2 procentního bodu, když ještě v srpnu činil tento rozdíl 0,3 procentního bodu. Z pohledu ČNB by se tak jednalo o potvrzení závěru ze zápisu z jednání bankovní rady – tedy mírně protiinflačního vyznění vůči stávající prognóze.

Srpnová data z reálné ekonomiky sice budou na první pohled vyznívat nepříznivě, budou ovšem ovlivněna nižším počtem pracovních dní. Po očištění a při pohledu na meziměsíční data bychom měli být svědky pokračujícího oživení českého hospodářství.

Průmyslová výroba by si měla po sezónním očištění polepšit o 1,3 % m/m. Číslo by mělo odrážet výrazné zlepšení v předstihových indikátorech v tuzemsku i Německu. V meziroční vyjádření očekáváme v souladu s tržním konsensem pokles o 1,3 % y/y.

Stavební výroba by měla meziměsíčně stagnovat, v meziročním vyjádření by měl být zaznamenán pokles o 3,7 %.

Bilance zahraničního obchodu by měla v srpnu po sezónním očištění dále zvýšit své aktivum, a to o námi přepokládaných 3,2 mld. CZK na 35 mld. CZK. Celková obchodní bilance bez sezónního očištění by měla vykázat v srpnu přebytek 26 mld. CZK, což je meziroční zlepšení o 9,7 mld. Ve srovnání s předpoklady trhu jsou naše odhady optimističtější. Nominální exporty by měly meziročně poklesnout o 0,6 % a importy o 5,0 %. V meziměsíčním srovnání by se však exporty měly zvýšit o 2,4 %.

Účto_tip_změny21

Míra nezaměstnanosti na sezónně očištěné bázi od června stagnuje na 7,8 % a na této hodnotě by se měla držet i nadále. Pokud započítáme sezónnost, měla by míra nezaměstnanosti zůstat na srpnových 7,5 %. Trh se naopak obává nepatrného zvýšení na 7,6 %.

Fundamentální data tedy aktuálně oslabení koruny příliš nenahrávají. Ke korekci by bylo třeba otočení trendu na trhu USD/EUR a/nebo alespoň verbální intervence za strany ČNB. Z pohledu technické analýzy se kurz nachází v blízkosti důležité úrovně hladiny podpory na 25,46 CZK/EUR. Pokud by došlo k jejímu zdolání, otevřelo by to prostor pro posun k další technické úrovni na 25,23 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).