Hlavní navigace

Ve Fedu se hádají, zda emitovat další peníze

24. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uvnitř Fedu panují spory o to, zda natisknout další dolary. Ekonomové se přiklánějí spíše k nové emisi. Ta má ve Fedu ale i své odpůrce.

V posledních dnech měl na trhy největší vliv záznam z posledního zasedání FOMC, který podstatně zvýšil naději, že by Fed mohl přistoupit k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování. Ve svém včerejším projevu se tuto interpretaci poměrně usilovně pokoušel zpochybnit prezident santlouiského Fedu Bullard (letos nehlasuje v FOMC), kterého Reuters počítá jako jediného neutrálního činitele Fedu (jak to Reuters vidí, se můžete podívat tady: http://graphics.thomsonre­uters.com/F/10/scale.swf).

Mimochodem Evans, který měl projev ještě před zveřejněním poznámek, je řazen mezi jasné holubice a jeho projev to jasně potvrdil. Bullarodova neutralita je po jeho včerejším projevu poněkud pochybná, zněl spíše jako jestřáb. Mimo jiné řekl, že poznámky z posledního zasedání FOMC už nejsou relevantní, protože mezičasem byla zveřejněna nová data. Je pravda, že data z poslední doby jsou optimističtější, ale mají zároveň daleko k tomu, aby indikovala podstatný a trvalý obrat (jak uvádí záznam k tomu, aby nebylo potřeba dále uvolnit měnovou politiku).

Především trh práce zůstává velmi slabý, což připustil i Bullard. Mimo jiné také argumentoval tím, že uvolnění by bylo neobvyklé, protože akciový trh je poblíž historických maxim. Poněkud podivná argumentace, protože Fed nemá v mandátu sledovat akciové indexy, ale inflaci a nezaměstnanosti a ty naopak dobré důvody k zásahu dávají. Podle analýzy agentury bloomberg patří Bullard mezi nejvlivnější činitele Fedu – na jeho projevy v loňském roce nejsilněji reagovaly výnosy dvouletých státních dluhopisů. Bullardova slova téměř vzápětí poněkud zpochybnil pravidelný týdenní údaj o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, když žádosti nečekaně narostly na 375 000. 375 000 sice není vyloženě špatné číslo indikující akutní riziko recese, ale není to ani číslo indikující trvalý silnější růst.

Včera byla zveřejněna sada globálních indexů nákupních manažerů, která potvrdila obecnou slabost světové ekonomiky. Asi nejhorší překvapení přišlo už ráno z Číny, když místní HSBC PMI index klesl z 49,3 na 47,8. Evropský PMI se sice trošku zvedl (ze 46,5 na 46,6), ale zůstal zřetelně v pásmu kontrakce a určitě neukazuje na rychlé zotavení z recese. Německý PMI klesl na tříleté minimum kvůli poklesu PMI ve službách, přestože PMI ve výrobě se poněkud zvedl. Slabost Evropy má negativní dopady globálně, jak přesvědčivě ukázala data o vývoji japonského zahraničního obchodu. Jedině v USA se předběžné PMI udrželo nad 50 (tedy v expanzi) když rostlo z 52,5 na 52,7. Ani zde to však není žádná hitparáda.

dan_z_prijmu

Prodeje nových domů v USA rostly poněkud rychleji než se čekalo na 372 000 (očekávání 365 000). Mírně však poklesal mediánová cena. To protiřečí datům FHFA, podle kterých cena domů rostla o 0,7% meziměsíčně. Data ve své převažující většině potvrzují oživení na trhu s rezidenčními nemovitostmi.

Jak Merkelová, tak Holland vyzvali Řecko k plnění jeho závazků. Řecký premiér Samaras se je teď pokusí přesvědčit, aby dali Řekům víc času, ale nevypadá to, že by měl uspět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).