Hlavní navigace

Názor k článku Vdovský důchod v příkladech: Jak se počítá a kdy ho získáte déle jak na rok? od Karel - "Vy urcite nemate minimum penez!!!" Já v okolí a...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 7. 2018 15:56

  Karel (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  "Vy urcite nemate minimum penez!!!"

  Já v okolí a vlastně i ve své rodině pár takových případů znám. Je to obvykle kombinace lenosti, neinformovanosti a lží úředníků. Prostě se zeptají a úředník jim řekne, že na nic nemají nárok. Chce to hodně hroší kůže a známých, abyste se k těm penězům dostala. U nás v rodině je to péče o babičku (89 let) s Alzheimerem a/nebo stařeckou demencí (doktoři se neshodnou a psychiatr jí píše něco jiného než neurolog, vyříkat si to a dohodnout se ale nepůjdou). Máma se opakovaně ptala, zda na to není nějaký příspěvek na péči a dle sociálky nebyl. Loni na podzim, když se pro babičku dávala žádost do domova s pečovatelskou službou, tak mámu paní z té služby přesvědčovala, že je. Na dotaz na sociálce odpověď opět že ne, že když pečujete o osobu ve společné domácnosti, tak nárok nemáte ani vy, ani ta osoba, že ten vznikne leda až když babičku přijmou do toho domu s pečovatelskou službou, případně že se "bezmocnost" vztahuje jen na lidi v invalidním důchodu a na ty ve starobním důchodu že ne. Člověk zpětně vidí, že ta baba měla dostat železnou tyčí přes držku, ale v té chvíli jí to prostě věříte. Až po troše křiku úřad připustil, že možná nárok je. A nakonec ten příspěvek i schválili. A ta paní úřednice, co ho schvalovala (jiná úřednice, jiná budova), se divila, proč maminka nežádala dříve, protože to je docela dost peněz. Tolik, že se maminka rozhodla jít do předčasného důchodu a babičku si nechala doma.

  Chci říci, že i kdybyste stokrát vyjmenovala dávky, na které by měl mít člověk nárok, tak to stále nebude znamenat, že je dostává. Možná je to ani nenapadlo, možná se jim kvůli pár korunám nechtělo na úřad (protože neví, že to může být i docela dost peněz), nebo prostě jako v našem případě úředník u okénka tvrdil, že nemá smysl podávat žádost, že tam nárok není. V lepším případě se to vyhandrkuje později, v horším případě vás pak bohužel jen seznámí s tím, že jste promeškali nějakou zákonnou lhůtu.

  Ono je prostě šílené, že úředníci místo aby se snažili pomoci a člověku poradili, na co má nárok a jak o co žádat, tak se snaží lidi odbít, aby nic platit nemuseli. Jako by to snad šlo z kapes těch úředníků. Na internetu sice najdete, že ano, ale úředník tvrdí že ne, že na internetu jsou jen nějaké bludy. Nakonec jsou pak nejvíc vidět ti nepřizpůsobiví, protože ti dluží lichvářům a ti moc dobře ví, kde a jak o co žádat, takže si své "zákazníky" dovezou na úřad a vydupají pro ně všchno možné (no a pak je o to skásnou, ale to je jiný příběh).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).