Hlavní navigace

Vážnost situace je jasná, není však kde brát

Tomáš Kadeřávek

Včera se konaly dvě události klíčové pro vývoj eura.

Doba čtení: 2 minuty

Včera se konaly dvě události klíčové pro vývoj eura. První bylo setkání ministrů financí zemí eurozóny, kteří se podle očekávání dohodli na navýšení částky v záchranném fondu EFSF. Nebyli ale schopní definovat přesnou částku. Šéf EFSF Klaus Regling řekl: Není možné dát na zaúvěrování jednu cifru, protože to je proces. Nedáme příští měsíc sto miliard, budeme potřebovat peníze v průběhu času.

Ministři se dohodli, že 20 až 30 procent nově vydaných dluhopisů zeměmi, které mají problémy, bude pojištěno a také vytvoří investiční fondy, aby přilákali zahraniční investory k nákupu vládních dluhopisů.

Obě tato schémata začnou fungovat od ledna 2012 s částkou přibližně 250 miliard eur, které budou v EFSF k dispozici pro úvěrování poté, co bude vyplacen druhý záchranný balíček pro Řecko.

Na tiskové konferenci předseda ministrů Jean-Claude Juncker řekl, že cílem je, aby Mezinárodní měnový fond dorovnal a podpořil novou finanční sílu EFSF.

Vyjádření některých účastníků setkání nebyla nijak pozitivní. Například guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer uvedl: Situace v Evropě a ve světě se v posledních pár týdnech výrazně zhoršila. Stres na trzích zintenzivnil.

Z našeho pohledu to vypadá, že ministři si uvědomují vážnost situace, ale nemají kde brát. Snahy o zatažení MMF do řešení krize vnímáme jako stéblo, kterého se tonoucí eurozóna snaží chytit.

Druhou významnou událostí pro euro byla včerejší aukce italských dluhopisů. 3leté dluhopisy měli požadovaný výnos 7,89 %, což je nejvyšší hodnota za dobu, kdy má Itálie euro. Jen pro srovnání v říjnu byl tento výnos na 4,93 %. 10leté dluhopisy včera měli požadované výnosy 7,56 %. V říjnu byla úroveň výnosů na 6,06 %.

Významnou zprávou z USA je z našeho pohledu snížení ratingu 15 velkých bank agenturou Standard & Poor´s. Na listu jsou hlavně evropské a americké banky. Figurují mezi nimi například JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Barclays, HSBC Holdings i UBS.

dan_z_prijmu

Obchodování páru EUR/USD se vyvíjí podle našich včerejších předpokladů. Včera jsme byli svědky vytlačení menšího množství short obchodníků z trhu, přičemž se cena dostala až k 1,3444. Okolo této hranice vstoupili do trhu relativně silní reakční prodejci.

Z naší analýzy vyplývá, že v trhu je aktuálně mnohem větší množství long obchodníků. Momentálně již došlo k částečnému uzavření nedělního otevíracího gapu. Očekáváme jeho celé uzavření a pohyb ceny k 1,3245. Uvidíme, jak budou long obchodníci po vyplnění gapu reagovat. Zatím je vidět jejich odhodlání pozice držet, ale pokud se rozhodnout své pozice likvidovat, může dojít k otestování pátečního low okolo 1,3212 a potažmo říjnového low okolo 1,3144.

EUR/USD – 4hodinový graf
Autor: Forex-Zone.cz

EUR/USD – 4hodinový graf

Našli jste v článku chybu?