Hlavní navigace

Vattenfall očekává závazné nabídky na svá prodávaná aktiv v prvním březnovém týdnu

7. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČEZ
ČEZ podal v prosinci předběžnou nabídku podobně jako Energetický a průmyslový holding (společně s PPF) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal.

ČEZ plánuje prodat sedminový podíl ve fondu ČEZ OZ spravující akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů.

Západoevropské akcie by měly do dnešního obchodování vstoupit výrazným propadem.

V Evropě dnes bude zveřejněna celá řada ukazatelů důvěry v ekonomiku. Ráno zveřejněná německá průmyslová výroba překonala očekávání, naopak maloobchodní tržby za nimi zaostaly. Na americkém kontinentě pak budou publikovány pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Analytici Société Générale začali nově pokrývat akcie amerického výrobce kosmetiky Edgewell Personal Care s doporučením držet.

Obchodování na zámořských trzích

Ani americký akciový trh prozatím nenalézá pevnou půdu pod nohama. Včera index S&P 500 odepsal dalších 1,3 % a sklouzl tak na své tříměsíční minimum. Nejhůře se dařilo ropným producentům a komoditním společnostem, když cena ropy propadla na své 11leté dno. Nedařilo se však žádnému sektoru a sedm z deseti odevzdalo minimálně jedno procento. Akciím nepomohla ani statistika o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, která výrazně překonala očekávání. Zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu pak nic nového nepřinesl a jeho text vyzněl ve smyslu, že měnová politika i přes postupné zvyšování úrokových sazeb zůstane nadále uvolněná.

Mohutné výprodeje na čínském akciovém trhu pokračovaly i dnes. Obchodování muselo být opětovně předčasně ukončeno, když index CSI 300 ztratil dalších sedm procent. Čínská centrální banka znovu několikrát zasahovala na trhu, snížila úrokové sazby a dále oslabila měnu. Obavy o stav ekonomiky, který může být nakonec mnohem horší vzhledem k aktivitě centrální banky, tak vede k výrazným odlivům spekulativního kapitálu ze země a propadu cen aktiv. Silné výprodeje jsme ale registrovali i na ostatních asijských trzích. Prakticky všechny ztratily více jak jedno procento, k téměř 2,5% ztrátám se pak přiblížily indexy v Austrálii nebo Japonsku.

dane_z_prijmu

ČEZ

Vattenfall očekává závaznou nabídku na prodej svých aktiv v prvním březnovém týdnu. ČEZ podal v prosinci předběžnou nabídku podobně jako Energetický a průmyslový holding (společně s PPF) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Kromě českých firem se o aktiva zajímají i australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které plánují představit společnou nabídku.

ČEZ plánuje prodat sedminový podíl ve fondu ČEZ OZ, v němž soustředí desítky akvizic v oblasti obnovitelných zdrojů. Fond již uvedl více jak 5 mil. akcií na pražskou burzu a do budoucna zvažuje prodej až poloviny cenných papírů fondu. Dle mluvčího společnosti Ladislava Kříže si však ČEZ chce nadále ponechat majoritu ve fondu. Hodnota spravovaného majetku je odhadována na zhruba 14 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).