Hlavní navigace

Názor k článku Valorizace důchodů. Tak hloupí jsme jen v Česku od anonym - Tak tedy ještě jednou a trochu jinak: Základní ekonomická...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 10. 2020 22:34

  bez přezdívky

  Tak tedy ještě jednou a trochu jinak:

  Základní ekonomická poučka odpovídá zdravému selskému rozumu:

  Suma všeho vyrobeného (včetně služeb) = NABÍDKA
  Suma všech mezd a platů = POPTÁVKA
  Pokud roste množství NABÍDKY pomaleji než množství POPTÁVKY, jsou ochotni příjemci mezd a platů za jednotku „nabídky“ zaplatit víc než pokud by platili při rovnoměrném růstu obou veličin. Důvodem růstu cen („zdražování“) je tedy neúměrný (vůči růstu nabídky) růst mezd a platů. Neposlouchá se to dobře, ale nedostupnost bydlení, stejně jako zdražování (třeba másla nebo čehokoli jiného) je mimo jiné, podpůrné důvody, způsobena především nesmyslně vysokými požadavky odborů na růst mezd. Na takový růst, který neodpovídá růstu produkce. Pokud se tedy zvyšují příjemcům mezd a platů vyplacené příjmy rychleji, než o kolik vzroste suma všeho „vyrobeného“, včetně služeb, rozbíhá se inflace (=znehodnocení peněžní jednotky). Tak je to prosté, milý Watsone.
  VALORIZACE je matematický vzorec pro vyrovnání této inflace. Zákonem je stanoven způsob výpočtu takové valorizace, který může vyrovnat znehodnocení měny v plné výši nebo jen částečně. Valorizace tedy NENÍ ani „pokrytí nákladů“ a už vůbec nemá nic společného s jakýmikoli zásluhami.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).