Hlavní navigace

V závěru dne evropské akcie část ztrát umazaly

Autor: Shutterstock
Miroslav Frayer

Západoevropským akciím se od rána příliš nedaří. Důvodem jsou pravděpodobně dozvuky včerejších komentářů o nutnosti dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Na pražské burze však většina akcií rostla.

Západoevropským akciím se od počátku dne příliš nedaří. Důvodem jsou pravděpodobně dozvuky včerejších komentářů dvou amerických centrálních bankéřů o nutnosti dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Není tak divu, že finanční tituly se dnes výprodejům vyhnuly a posilují o 1,3 %. V závěru dne se však indexu Stoxx 600 podařilo část dnešních ztrát vymazat a aktuálně přichází o 0,4 %. Nad vodou se drží ještě energetické tituly (+0,1 %), které těží z rostoucích cen ropy. Dnes zveřejněné předstihové indikátory PMI za EMU naplnily vesměs očekávání, proto trhy na údaje nijak výrazně nereagovaly.

cestovko

Pod taktovkou finančních a energetických titulů vstoupily trhy v zámoří do dnešního obchodování se ziskem. Index S&P 500 na úvod seance roste o 0,4 %. Za tímto vývojem paradoxně stojí nepatrně slabší údaje z amerického trhu práce, které mírně snížily pravděpodobnost posunu úrokových sazeb Fedem nahoru.

Na pražském parketě většina akcií rostla. V popředí se nacházely všechny finanční tituly, nejvyšší zisk si nakonec odnesla rakouská Erste (+1,9 %). Celý index PX tak díky tomuto sektoru uzavřel 0,7 % nad včerejším kurzem. Na chvostu se usadily akcie O2 (-1,5 %), čtyři desetiny procenta ztratila i největší emise, ČEZ. Obchodní aktivita byla velmi solidní, když zobchodovaný objem dosáhl 800 mil. CZK, což je výrazně nad průměrem za poslední rok.

Našli jste v článku chybu?