Hlavní navigace

V USA se možná blýská na lepší časy. Evropě to zatím nepomáhá

Petr Bittner

Po zprávách o prodejích domů v USA potěšily i novinky o nově zahájených stavbách. Už podruhé čísla výrazně a mile překvapila. Jak je na tom Evropa?

Doba čtení: 2 minuty

Včerejší zasedání Ecofinu přineslo zklamání. Ministři financí se stále nedokázali se zástupci MMF a ECB dohodnout na tom, jak dlouhodobě řešit předluženost Řecka a tím ani nedošlo ke schválení uvolnění 40 mld. pomoci. Místo toho si dohodli jednání na další pondělí. Podle J.-C. Junkera ale dohodě nebrání zásadní rozdíly v celkovém pohledu, ale jen technické detaily. No, doufejme. Spor se totiž stále vede o to, zda Řecko sníží svůj dluhu na 120% HDP „již“ v roce 2020, což prosazuje MMF, ale což by zároveň předpokládalo zároveň haircut na dluhu drženém ECB a fondy EMU, nebo zda se tento termín posune na 2022, což se zase líbí EMU a ECB. Objevil se i v celku zajímavý návrh, že by Řecko ze záchranných peněz odkoupilo část svého dluhu od soukromých investorů, ovšem za přibližně 30 % jeho nominální hodnoty a tím výši dluhu srazilo. Euro reagovalo oslabením z 1,280 na 1,275. 

Po pondělních prodejích již existujících domů v USA včera potěšily i zahájené stavby domů. V říjnu jich bylo 894 tis., trh přitom čekal jen 840 tis. Je to podruhé v řadě, kdy čísla překvapila výrazně pozitivně, což by mohlo signalizovat trvalejší posun. A jde také o nejvyšší číslo od července 2008. 

Francouzi se vcelku očekávaně ohradili proti snížení svého ratingu, ke kterému došlo v pondělí. Oprávněně argumentují tím, že s nápravou veřejných financí už začali (nedávno představil prezident Holland poměrně významné reformy). Zároveň ale přislíbili, že ve svém reformním úsilí budou pokračovat. Agentura Moody’s v této souvislosti také oznámila, že provede revizi ratingů fondů EFSF a ESM, které zatím mají tripl AAA s negativním výhledem. 

Ve Španělsku proběhla úspěšná aukce 12M a 18M poukázek, prodalo se jich za 4,9 mld. eur. Výnos zůstává celkem vysoký, 2,80 % a 3,02 %. Zajímavější bude čtvrteční aukce bondů se splatností na 3, 5 a 9 let, kterou se Španělsko začne předfinancovávat na příští rok. 

Víceguvernér M. Hampl včera doplnil víkendová slova guvernéra Singera o dalším uvolňování v průběhu příštího roku. Podle Hampla ČR nepotřebuje kvantitativní uvolňování a že ČNB půjde v případě potřeby cestou intervencí na měnovém trhu. 

dan_z_prijmu

V Polsku vyšla data za průmyslovou produkci. Růst o 4,6% r/r je pozitivním překvapením, trh čekal jen 2,9 %. Je ale na místě připomenout, že za zlepšením ze zářijových –5,2 % stojí především bazický efekt a vyšší počet pracovních dní. Na našem pesimistickém očekávání dalšího vývoje polské ekonomiky tak nic neměníme. 

Maďaři trochu nejasně přislíbili „nový vývoj“ v jednání s MMF o kreditní lince. V pátek ještě tvrdili, že si do ničeho nenechají mluvit a včera vládní zmocněnec M. Varga prohlásil, že po schválení rozpočtu na 2013, ke kterému by mělo dojít během 2–3 týdnů, přijde nový milník ve vyjednávání.

Našli jste v článku chybu?