Hlavní navigace

V USA se hádají, zda zvyšovat daně nebo hledat příjmy jinde

14. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kromě situace v Řecku trhy znervózňuje také jednání o rozpočtu USA mezi Republikány a Demokraty.

I když se Řekové uvolnění dalších prostředků zatím nedočkali, určitě je potěšil nápad Němců. Ti přišli s tím, že by se kromě 31,3 mld. eur za druhý kvartál mohlo rovnou uvolnit i 5 mld. za třetí a 8,3 mld. za čtvrtý. Svou logiku to má. Pokud se Řekové teď v listopadu kvalifikují na uvolnění další tranše, měly by se spláchnout všechny minulé až k té aktuální. 

Včera jinak pokračovala trochu komická přetahovaná o to, zda má Řecko snížit dluhu k HDP na 120 % „už“ v roce 2020 (původně dohodnuto a hájeno ze strany MMF) nebo „až“ 2022 (prosazuje EMU). Ve skutečnosti jde ale o spor o to, jak toho dosáhnout. Rok 2020 (ale asi i 2022) je příliš ambiciózní a držet se ho by znamenalo zároveň připustit haircut na dluhu držený mezinárodními institucemi (OSI). To právě prosazuje MMF. EMU a zejména ECB to ale důrazně odmítají. 

Pondělní optimismus, že se blíží dohoda mezi Republikány a Demokraty na řešení „fiskálního útesu“, byl poněkud předčasný. Mluvčí B. Obamy prohlásil, že neustoupí z toho, že daně pro bohaté musí vzrůst. Lídr Republikánů v senátu zase prohlásil, že jsou připraveni mluvit o zvýšení příjmů vlády, nikoliv ale o zvyšování daní. 

Důsledkem debat okolo Řecka a rozpočtu USA je opět rostoucí napětí na trzích. Odnesly to i měny v regionu. Koruna byl chvíli nad 25,50, aktuálně je těsně pod touto hranicí. Zlotý se dopstal ke 4,19, kde byl naposledy na začátku září. Dolar k euru je jak na houpačce, včera o 1,5 centu oslabil, vzápětí posílil a opět oslabil, nyní se obchoduje1,272. 

Německý index očekávání finančních trhů, ZEW, v listopadu klesl z –11,5 na –15,7. Trh přitom čekal zlepšení na –10,0. 

Inflace v UK vyskočila v říjnu o 0,5 p.b. na 2,7 % a snížila tak šanci na to, že by BoE, po té, co minulý týden zastavila program na nákup aktiv, přišla s jinou formou stimulu. Nějaké signály se přitom čekaly při dnešním zveřejnění nové prognózy. 

legislativni_zmeny_21

Maďarská inflace v říjnu poměrně výrazně klesla, na 6 %. Zdá se, že zářijových 6,6 % bylo vrcholem, z kterého by teď inflace měla postupně zpomalovat. Po odečtení jednorázového efektu (zvýšení daní) je inflace „jen“ 3,5% a jádrová 2,5%, což už je blízko inflačnímu cíly. Z pohledu CB inflace určitě nebude tím, co by externím členům BR zabránilo v dalším snižování sazeb. 

Ministerstvo financí ČR pro velký zájem předčasně ukončilo možnost objednávky státních spořících dluhopisů. Celkový objem objednávek překročil 31 mld., původně MF plánovalo max. 20 mld. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).