Hlavní navigace

V USA pokračuje příznivý vývoj

28. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden bude opravdu bohatý na data a to především ve Spojených státech.

Hlavní trhy

Makro data: Tento týden bude opravdu bohatý na data a to především ve Spojených státech. Nejdůležitější budou páteční údaje z trhu práce. Data o týdenní žádostech o podporu v nezaměstnanosti naznačují, že pokračuje relativně příznivý vývoj. Tržní odhad změny počtu pracovních míst se drží při zemi (150 000), mohl by pozitivně překvapit. Pokud se očekávání potvrdí nebo budou dokonce překonána, mělo by to pomoci trhu. Hned v pondělí bude zveřejněn údaj o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

Čeká se solidní růst o 1,9%. Tento údaj je ovšem chronicky volatilní a těžko předvídatelný, takže jako vždy existuje riziko velkého překvapení a významné reakce trhu. V úterý následuje spotřebitelská důvěra, u které se čeká praktická stagnace. Podle našeho názoru by mohly spotřebitelé překvapit pozitivně kvůli zlepšující se situaci na trhu práce. Ve středu bude zveřejněn první předběžný údaj o vývoji HDP ve čtvrtém, čtvrtletí minulého roku, tedy další velmi důležité číslo. Trh je poměrně opatrný, čeká růst o slabých 1,2%.

K opatrnosti jsou dobré důvody – vysoký základ ze třetího čtvrtletí a některé údaje ukazují na slabost růstu HD/P ve čtvrtém čtvrtletí. Trh může reagovat nepříznivě, ovšem reakce by měla být omezená (pokud nebude skutečnost podstatně horší než očekávání). Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů. Česká se silný přírůstek osobních příjmů, potvrzení očekávání by trhu mělo pomoci. Ve stejný den bude zveřejněn chicagský index nákupních manažerů a v pátek pak celostátní index ISM výrobní.

U obou se čeká mírný pokles. Slabé regionální indexy ukazují na negativní překvapení, ovšem index nákupních manažerů naopak ukazuje na pozitivní překvapení. Takže poměrně vysoká nejistota a prostor pro překvapení a reakci trhu. V Evropě bude jako obvykle na konci měsíce zveřejněna sada indikátorů důvěry a předběžné údaje o vývoji maloobchodních cen. V pátek pak budeme mít definitivní údaje o výrobních indexech nákupních manažerů v EU. Ve středu budou zveřejněny výsledky zasedání FOMC.

Tip do článku - účto fakturace duben

FX a FI:

Dolar je pod poměrně silným tlakem. Euru pomáhají jak relativně dobré údaje z Německa tak splacení části LTRO bankami, tedy de facto mírné utažení měnové politiky. V blízké budoucnosti patrně zůstane dolar pod tlakem. Splacení LTRO a dobrá data z Německa posunuly nahoru i výnosy německých státních dluhopisů. U amerických státních dluhopisů je také vidět tlak na růst výnosů, ale podstatně mírnější než v Německu. Riziková aktiva těží z dobrých globálních čísel – roste ropa i další komodity. Přízrak utajování měnové politiky naopak vadí zlatu, které minulý týden mírně ztrácelo. Akcie ovlivňují jak makrodata tak výsledky společností, převládá mírný optimismus a podle našeho názoru by měl v blízké budoucnosti vydržet.

CEE region

Makro data: Tento týden v ČR pouze výrobní PMI, po dobrých datech z Německa (jak index PMI, tak IFO se zlepšil, u PMI došlo k podstatnému nárůstu na dohled 50) uvidíme, jestli se to už projeví i v ČR. Spíše bychom to však kvůli zpožděním v ekonomice viděli na únor / březen. V každém případě však stále myslíme, že ekonomika v 1Q13 dosedne na dno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).