Hlavní navigace

V USA jsme se konečně dočkali silnějšího růstu akciových trhů

5. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Index S&P 500 posílil o 0,7% a přiblížil se tak dosavadním maximům, kterých dosáhl v polovině září

Pomohly k tomu lepší makroekonomické údaje a nijak nezklamal ani zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Ten ukázal, že uvnitř Fedu se začíná vířit debata o tom, zda nezměnit strategii nastavení úrokových sazeb směrem od časového údaje („ponecháme sazby na mimořádně nízké úrovni minimálně do roku XXXX“) ke stanovení konkrétních úrovní vybraných makroekonomických dat (např. šéf Chicago Fed navrhuje cíl 7% nezaměstnanost, pokud inflace nepřekročí 3%).

Mezinárodní měnový fond podle německého deníku Handelsblatt v novém světovém ekonomickém výhledu (bude zveřejněn v úterý) sníží odhad růstu globální ekonomiky na příští rok z 3,9% na 3,6%, přičemž ekonomika EZ by měla po letošním –0,4% poklesu vzrůst o 0,2%, čínská ekonomika by potom měla v roce 2013 růst o 8,2% (v předchozím výhledu 8,4%).

Společnost Dalkia ústy svého mluvčího potvrdila, že se bude v tendru ucházet o koupi elektrárny Dětmarovice – tedy jedné z elektráren, kterou nyní nabízí ČEZ k prodeji. O zájmu Dalkie se hovoří již nějaký čas, podle našeho názoru je tento zájem logický a myslíme si, že Dalkia je vhodnějším kandidátem na koupi Dětmarovic než například samotné NWR, které elektrárně dodává uhlí. Vidíme celkem solidní pravděpodobnost toho, že ČEZ Dětmarovice prodá.

O americkou divizi německého oceláře ThyssenKrupp sílí zájem. Podle zdroj Financial Times Deutschland by mezi potenciálními kupci měli být přední hráči ve světovém ocelárenském průmyslu jako je POSCO, JFE, CSN, Vale či Baosteel. Tak silný zájem o ztrátovou divizi, jejíž hospodaření se ThyssenKruppu vymklo z rukou je jistě potěšující, nicméně bude záležet také na ceně, kterou budou zájemci ochotni nabídnout. Hiesinger, CEO německého oceláře, nasadil cenu na 7 mld. EUR. Je ovšem velmi málo pravděpodobné, že bude této ceny dosaženo, jelikož férové ohodnocení této divize by se mělo pohybovat kolem 3–4 mld. EUR. Pokrok v jednání o prodeji těchto aktiv vnímáme pozitivně, přičemž další vývoj akcií ThyssenKrupp bude závislý zejména na vyjednávacích schopnostech managementu při dohadování prodejní ceny nabízené divize Steel Americas. (Jiří Šimara)

DNES OČEKÁVÁME:

  • V Německu budou zveřejněny průmyslové objednávky za srpen (12:00).
  • V USA nás čekají velmi důležitá data z trhu práce: payrolls a nezaměstnanost za září (14:30).
  • Na dluhopisovém trhu se již dnes nekoná žádná významná aukce.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).