Hlavní navigace

V USA budou tento týden nejzajímavější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

20. 5. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Celkový údaj je kvůli letadlům hodně rozhoupaný, pozornost se soustředí spíše na jeho verzi očištěnou o dopravní a vojenskou techniku, která je předstihovým ukazatelem pro investice v rámci HDP.
 • Ochota investorů investovat bude letos pro vývoj HDP kriticky důležitá a rozhodne o tom, zda uvidíme další mdlý rok nebo nakonec přece jenom dojde ke zřetelnému oživení americké ekonomiky. Pozorněji než obvykle asi budou sledovány údaje o prodejích existujících a nových domů po prudkém poklesu počtu zahájených staveb na jedné straně a silném růstu počtu stavebních povolení na straně druhé. V Evropě budou v centru pozornosti předběžné indexy nákupních manažerů a německý konjunkturální index IFO. Po slabých předběžných údajích o vývoji HDP za první čtvrtletí bude trh hledat naději na zlepšení. Přes víkend vyprší strop zadlužení v USA. Měl by být víceméně automaticky navýšen tak, aby USA neměly problémy. Týden bude bohatý na události týkající se Fedu. Jeho prezident Bernanke přednese projev o vyhlídkách ekonomiky, který bude velmi ostře sledován kvůli možným náznakům začátku ukončování kvantitativního uvolňování. Boudou také zveřejněny poznámky z polesního zasedání FOMC, opět lze čekat diskusi o plusech a mínusech aktivistické politiky Fedu a je dost možné, že trh bude opět reagovat, obzvlášť pokud by k tomu dal příčinu i Bernanke. Ve stejný den, tedy ve středu, se bude konat summit EU. Tam se bude sledovat cokoliv co by se mohlo týkat řešení dluhové krize a jejích dopadů na evropské ekonomiky.
 • FX a FI: Dolar se posunul pod 1,30 k euro v rámci toho co považujeme za střednědobé kolísání v okolí této psychologické kotvy. Krátkodobé momentum je na straně dalšího posílení dolaru, ale podle našeho názoru by mělo být pokud k němu dojde už jen omezené. Benchmarkové dluhopisy prošly prudkou (určitě větší než jsem čekaly korekcí) v rámci které se US desetiletý dluhopis dostal až těsně pod 2% a německý pod 1,4%. Trh by se mohly uklidnit, i když zejména v USDA je nezanedbatelní riziko obnovení růstu výnosů, pokud by trh začal více čekat blížící se konec kvantitativního uvolňování. Také pro riziková aktiva budou nejdůležitější informace týkající se Fedu. Riziko je na straně vybírání zisků, pokud by trh začal více spekulovat na konec kvantitativního uvolňování.
 • (CZ) K. Janáček z ČNB ještě před zveřejněním čísla o HDP uvedl, že v této chvíli nevidí důvody k intervencím proti koruně. Deflace nehrozí a protiinflační faktory převažují jen lehce. Také ale nezapomněl připomenout, že BR o tomto kroku běžně mluví a je opravdu připravena k němu sáhnout.
 • (CZ) ČR zůstává v recesi, a to i navzdory tomu, že všechny okolní ekonomiky v 1Q13 rostly. Pravda, Německo a Polsko jenom o 0,1 % q/q, ale Maďarsko o 0,7% q/q a Slovensko o 0,3%. Což ve srovnání s čísly z ČR (-0,8% q/q, –1,9% r/r) jsou všechno výsledky relativně oslnivé (český růst je nejhorší za 4 roky). Proč ČR takto vyčnívá? Těžko říct, jsou to předběžná data, takže nemáme strukturu, ale pár fragmentů ČSÚ zveřejnil. Tvrdí, že se stabilizovala poptávka domácností (to jsme vzhledem k lepší spotřebitelské důvěře a mírnější restrikci čekali), že se propadly investice (asi mnohem více než jsme čekali) a že pozitivním faktorem růstu přestal být zahraniční obchod. To poslední nás trošku překvapuje – průmyslová produkce se letos v 1Q13 vyvíjela nejlépe od začátku roku 2012, takže společně s celkem OK růstem v našem okolí jsme čekali lepší výsledek. Kačka byla v 1Q13 také relativně slabá, německé PMI/IFO se zlepšovalo. Že by se natolik zvedla poptávka domácností, aby čistý export přestal být růstovým faktorem, se zdá málo pravděpodobné. Uvidíme, jak dopadnou finální data v červnu a jestli se nedočkáme revize. Kačka reagovala oslabením mírně nad 26 (zavřeli jsme kvůli stop-lossu naše short EURCZK doporučení z března otevřené na 25,70). Z pohledu ČNB jsou včerejší data také zklamáním (ČNB čekala –1,5% r/r), ale na FX intervence to stále nestačí – kačka totiž sama oslabila, prorůstový impuls slabší koruny je malý a deflace nehrozí.
 • PL) Předběžná čísla za polský HDP byla zklamáním, tamní ekonomika podle nich rostla v 1Q13 jen o 0,4 %. Dostala se tak blízko první recesi od devadesátých let. Mezikvartálně totiž rostla o 0,1 % po té co ve 4Q12 stagnovala. To samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka bude dál snižovat sazby už na nejbližším zasedání. Včerejší výsledky je ale potřeba přeci jenom brát s rezervou. Je to totiž vůbec poprvé, co se polský statistický úřad rozhodl zveřejnit předběžné HDP. Je tedy klidně možné, že se spolu se zveřejněním struktury dočkáme výrazné korekce.
 • (PL) K dalšímu snížení sazeb vyzval Polsko i Mezinárodní měnový fond. Podle našeho názoru ho polská centrální banka vyslyší a na příštím zasedání svého měnového výboru sazby o 25bp. sníží.

Svět

 • (EMU) Evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zklamaly, jejich výkonnost byla ještě slabší než už dost pesimistická očekávání. Hrubý domácí produkt celé EMU klesl o 0,2% q/q (čekal se pokles o 0,1%) po poklesu o 0,6% v posledním čtvrtletí loňského roku, což znamená, že EMU zůstává v recesi. Meziročně HDP EMU klesl o 1%. Slabší růst se netýkal pouze dluhovou krizí sužovaného jihu Evropy (ITA, SPA 7. kvartál poklesu za sebou) ale také jejího severu reprezentovaného Německem (které jediné mírně rostlo, +0,1% q/q). Je ovšem třeba připomenout, že poměrně velký podíl na slabší výkonnosti Německa mělo mimořádně chladné počasí, které nepříznivě ovlivnilo zejména stavebnictví a navazující obory. Vyhlídky pro zbytek roku také nejsou příliš optimistické, i když by ekonomice mohla pomoci méně restriktivní fiskální politika a také uvolňování měnové politiky ECB.
 • (FRA) V 1Q13 lehce klesl i HDP ve Francii, o 0,2%. Trh čekal –0,1%. Jelikož ve 4Q12 klesla francouzská ekonomika o 0,2 % q/q, znamená to, že se oficiálně propadla do recese (pokud to samozřejmě potvrdí finální čísla).
 • (EMU) Z ECB přišel další názor k záporné depozitní sazbě. Její člen I. Visco by jí považoval za efektivní způsob pomoci ekonomice EMU. Jinak podle průzkumu agentury Reuters jen asi 10 % analytiků věří tomu, že to ECB udělá.
 • (EMU) Průmyslová produkce v EMU rostla meziměsíčně o 1 % (čekalo se +0,4 %). Meziročně to znamenalo pokles o 1,7 %. Nejvíce se na růstu podepsala výroba energie (+3,8 % m/m). Horší stranou mince je, že m/m ve Francii a Itálii (po Německu největší ekonomiky EMU) průmysl dále klesá, o 0,9 % resp. 0,8 %.
 • (GER) Německý index očekávání ZEW nenaplnil očekávání. Pohnul se jen o 0,1 bodu na 36,4. Odhady předpokládaly růst o 2 body. Víc než situace v samotném Německu, odkud v poslední době přicházely spíše lepší zprávy, je trvající skepse obrazem špatné situace v EM jako celku.
 • (EMU) Finální data o vývoji CPI v EMU potvrdila další snížení tempa jeho růstu. Meziroční růst HDP zpomalil na pouhých 1,2%, což je hluboko pod cílem ECB a zvyšuje to šanci na další snížení sazeb, v případě depozitní sazby i do mírného mínusu. Největší podíl na poklesu tempa růstu maloobchodních cen má pokles ropy. Ropa je krátkodobým a jako obvykle volatilním faktorem, podstatně vážnější je desinflační trend odrážející obecně slabou poptávku a to jak ze strany domácností, tak firem. Slabá poptávka a klesající tempo inflace jsou konzistentní s probíhající recesí. Slabá data z eurozóny reflektuje i kurz eura, který k dolaru koncem týdne dále oslabil až k 1,285.
 • (UK) V UK si dále pohrávají s referendem a svým členstvím v EU. Premiér Cameron představil zákon, který by vládu zavázal referendum o vystoupení z EU vyhlásit do konce roku 2017. Již dříve Cameron přislíbil, že referendum vyhlásí do tohoto termínu vyhlásí. To ale nepotěšilo protievropské křídlo jeho strany, který by si referendum přálo už v roce 2015 s parlamentními volbami, tedy ještě v době, kdy mají jistotu, že budou u kormidla. – 2 – 20.5.2013

Týdenní Start

 • (Slovinsko) Agentura Fitch v pátek večer snížila Slovinsku rating na BBB+ a hrozí dalšími cuty. Hlavním důvod je rozdíl mezi tím, co tvrdí vláda a co odhaduje Fitch ohledně objemu prostředků potřebných na rekapitalizaci bank.
 • (JAP) Japonské HDP v 1Q13 vzrostlo o 0,9 % q/q (po 0,2% ve 4Q12), což je prvním vysvědčením o účinnosti plánu nového premiéra Abeho (a nového prezidenta BoJ Kurody) na podporu ekonomiky (nové kolo QE, vládních výdajů), ohlášeného v 1Q13.
 • (USA) V Americe potěšily maloobchodní tržby. Zatím co v březnu klesly o 0,5 % m/m a trh čekal další pokles o 0,3 %, tak ve skutečnosti v dubnu vzrostly o 0,1 %. A po očištění o auta, pohonné hmoty a stavební materiály, což více ukazuje na ochotu utrácet, dokonce o 0,5 %.
 • (USA) Celkový CPI v USA v dubnu pokles o 0,4% kvůli propadu cen benzínu (-8,1%). Bez energií a potravin rostl CPI o 0,1%, což je ovšem stále méně než čekal trhu (0,2%). Meziročně rostla celková inflace o 1,1% a jádrová o 1,7%. Aktuální celkovou inflaci sice významně ovlivnily volatilní ceny energií, ale podobně jako v Evropě je i v USA citelný desinflační trend a směřování inflace pod cíl centrální banky. Což pro nás podporuje očekávání, že bude pokračovat v neměnné výši kvantitativní uvolňování, přestože jestřáb Plosser z Fedu opět vyzval k zahájení jeho ukončování.
 • (USA) Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA poskočil na 360 000, podstatně více než očekával trh (330 000). Prudký skok (největší od listopadu minulého roku) pochopitelně vyvolal obavy z toho, že jde o potvrzení výraznějšího zpomalení ekonomiky, ale my jsme opatrnější a jako obvykle u tohoto údaje upozorňujeme, že je lepší se dívat na méně volatilní čtyřtýdenní klouzavý průměr a ten se stále drží na velmi příjemných 339 250. K znepokojení by skutečně byl důvod, kdyby se podobné číslo zopakovalo a ještě více pokud by počet žádostí podobně narostl i v dalším týdnu.
 • (USA) Počty zahájených staveb domů prudce a nečekaně klesly na 853 000, naopak počty stavebních povolení stejně nečekaně narostly na 1 017 000. Kvůli ostatním slabším datům byl trh více ovlivněn zahájenými stavbami domů, podle nás je potřeba vyčkat, zda v dubnu nedošlo k jednorázovému výkyvu. Většina poklesu byla u silně volatilních vícebytových jednotek.
 • (USA) Index filadelfského Fedu nečekaně klesl na –5,2 z 1,3, čekal růst na 2,4. Prudce klesly hlavně nové objednávky a dodávky, což je nepříjemné z hlediska možné pokračující slabosti v dalších měsících. Dále také klesly subindex zaměstnanosti a odpracované doby, což je nepříjemné z hlediska trhu práce.
 • (JAP) Japonské výnosy začaly nečekaně rychle růst. Sice se drží pořád na rekordně nízkých úrovních, ale například 10Y výnos vystřelil během pár dnů z 0,59 % k 0,9 %. Mohlo by jít o první náznak toho, že se investorům přestává líbit neortodoxní přístup BoJ. Ta na jednu stranu chce zahraniční poptávku po japonských bondech utlumit, aby oslabila jen. Tenhle skokový vývoj se ale asi nebude líbit ani jí. Už jen proto, že dluhu japonské vlády je 230 % HDP a hranice výnosů, při které by se dostala do problému s obsluhou dluhu tak leží relativně nízko. BoJ to ale zatím může brát jako svůj úspěch, že se jí daří měnit očekávání.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).