Hlavní navigace

V pondělí USA narazí na dluhový strop

27. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za pět minut dvanáct není stále jasno. Prezident Barack Obama přerušil svoji dovolenou na Havaji a vrátil se ze slunného Honolulu zpět do zasněženého Washingtonu.

Dnes bude opět vyjednávat se šéfem republikánské sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem o možných kombinací zvyšování daní a osekávání dávek (především v rámci programů Medicare a Medicaid). Boehner ale asi v rychlý průlom v jednáních nevěří – sněmovna reprezentantů je rozpuštěná a poslanci mají být připraveni k nástupu do 48 hodin.

To znamená, že dříve než v pondělí republikáni o ničem hlasovat nebudou. Navíc podle deníku Wall Street Journal bude jakákoliv dohoda pravděpodobně omezená na zachování části Bushových daňových výjimek a snižování dávek – jinými slovy nebude zahrnovat navýšení stropu pro vydávání dluhu.

skoleni_8_6

Bez toho může v prvních měsících nového roku hrozit Spojeným státům technický bankrot. Navýšení dluhového stropu bývalo automatickým cvičením, teď za něj ale republikáni pravidelně chtějí příslib dalšího osekání výdajů. Prezident Obama přitom republikánské straně vzkázal, že s nimi již nehodlá o navyšování dluhového stropu vůbec vyjednávat.

Je to podle něj čistě zodpovědnost zákonodárců, aby zajistili prostředky na splácení stávajících federálních dluhů. Americké ministerstvo financí včera oznámilo, že narazí na dluhový strop ve výši 16,4 bilionu dolarů již v pondělí. Různá krizová opatření však udrží státní administrativu v chodu a schopnou splácet své závazky ještě zhruba do poloviny února.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).