Hlavní navigace

V Polsku se očekává další pokles inflace

14. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Polská meziroční inflace pokračovala rychlým tempem v poklesu a dostala se na 2,8%. K růstu cen nejvíce přispěly potraviny, bydlení a energie.

• V Polsku očekáváme další pokles inflace, protože ve slábnoucí ekonomice prakticky vůbec neexistují poptávkové tlaky. To implikuje další pokles sazeb polské centrální banky. Další snížení sazeb o 25bp. čekáme v lednu, rozsah poklesu sazeb by měl být jasnější po vydání březnové prognózy. Potvrdil to i člen měnového výboru Hausner když řekl, že podstatné zpomalení ekonomiky by mohlo stlačit inflaci pod cíl banky. Ministr financí Rostowski centrální banku pokritizoval, když řekl, že omyly v měnové politice přispěly k výraznému poklesu tempa růstu ekonomiky.

• Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA prudce klesly, když pokračoval trend po jejich prudkém růstu v důsledku hurikánu Sandy. Ukazuje to na pokračující ozdravování trhu práce, což dává dobré šance na pokračování růstu ekonomiky v příštím roce.

• Maloobchodní tržby v USA rostly v listopadu meziměsíčně o 0,3%, mírně pod očekávaným růstem o 0,5%. Kvůli nižším cenám klesl prodej benzínu.. Růst je o to pozitivnější, že prodeje očištěné o auta a benzín rostly rychleji než se čekalo (0,7% místo očekávaných 0,4%). Naopak auta se prodávala více, jejich prodeje totiž zvýšil hurikán Sandy (náhrada za zničené stroje) a také dostupné financování. Z hlediska ekonomiky je ochota Američanů utrácet klíčová pro udržení růstu.

• Americký index cen průmyslových výrobců v listopadu klesl o 0,8%, čekal se pokles o 0,5%. Způsobil to pokles cen energií. Jádrová inflace v souladu s očekáváním rostla o 0,1% meziměsíčně. Jak potvrdil i prezident Fedu Bernanke na tiskové konferenci po skončení FOMC je výhled inflace v USA stabilní a Fed se tedy nemusí v dohledné budoucnosti obávat, že by se mu vymkla zpod kontroly.

Tip do článku - účto fakturace duben

• Summit EU rozhodl o zahájení jednání o vytvoření jednotného evropského mechanismu pro řešení problémových bank. Půjde o další stupeň ve vytváření bankovní unie po odsouhlasení jednotného bankovního dozoru. Historické problémy by se měly řešit pomocí ESM, což bylo podmíněno umožněno schválením jednotného bankovního dozoru.

• Dnes budou zajímavé především předběžné indexy nákupních manažerů v EMU. Čeká se stabilita až mírné zlepšování, což by potvrdilo zastavení propadu evropské ekonomiky. Zajímavý bude také japonský konjunkturální průzkum tankan. CPI v USA by stejně jako včerejší PPI mělo potvrdit absenci inflačních tlaků. Průmyslová produkce v USA by pak měla potvrdit mírný růst.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).