Hlavní navigace

V NWR se bouří horníci. Stávková pohotovost je na všech šachtách v OKD

29. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Horničtí odboráři rozšířili stávkovou pohotovost na všechny šachty v OKD. Vzhledem k dosavadním okolnostem zprávu analytici vnímají jako nepříznivou s negativním dopadem na hospodářské výsledky.

Hlavní události

ČEZ požádal o pokračování řízení k novému povolení pro provoz prvního bloku v Dukovanech.

Horničtí odbory rozšířili stávkovou pohotovost na všechny doly v OKD.

Západoevropské akciové indexy by měly na úvod týdne otevřít v mínusu.

Na začátku nového týdne se dočkáme spotřebitelských cen v eurozóně nebo chicagského předstihového ukazatele PMI. Během týdne se však bude pozornost soustředit zejména na americký trh práce, zároveň budou zveřejněny i vpředhledící ukazatele ISM a PMI. Pozornost si zaslouží i Béžová kniha nebo americké podnikové objednávky.

Výsledková sezóna dnes přinese hospodářské výsledky Volkswagenu.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie nakonec v pátek své zisky neudržely a ztratily 0,2 %. Těm do plusu pomáhaly rostoucí ceny ropy v reakci na známky vyšší spotřeby pohonných hmot v USA a spekulace, že někteří producenti uzavírají svoje vrty, i zveřejněný HDP za čtvrtý kvartál, který výrazně předčil očekávání trhu. Na druhou stranu vyšší údaje cenových indexů PCE mohly vést k rostoucímu přesvědčení, že Fed přistoupí k dřívějšímu zvýšení sazeb, což zřejmě nakonec převážilo, a index S&P 500 tak zakončil v mínusu. Za celý týden si však polepšil o 1,6 %.

Nedostatek specifických kroků na podporu globální ekonomiky na zasedání zemí G20 vedl k poklesu čínských akciových trhů, jejichž výkonnost tak byla jednoznačně nejhorší v asijském regionu. Index CSI 300 propadnul o 2,4 %. Šenčenský index dokonce přišel o 5,4 %. V Japonsku akcie uzavřely se ztrátou 1,0 %, na nule zakončila například Austrálie.

ČEZ

ČEZ v pátek požádal o pokračování řízení k novému povolení pro provoz prvního bloku dukovanské elektrárny. Předchozí povolení mělo platnost do konce minulého roku, Státní úřad pro jadernou bezpečnost jej však prodloužil o tři měsíce. Přerušení řízení o novém povolení bylo způsobeno kontrolami svarů v bloku. Zpráva by neměla mít žádný vliv na cenu akcií.

skoleni_29_6

NWR

Horničtí odboráři v pátek rozšířili stávkovou pohotovost na všechny šachty v OKD. Ta začala již v úterý na Dole Paskov. Důvodem jsou stále chybějící informace od vedení firmy k současné situaci a dosud neznají ani plány na letošní rok. Odbory požadují především zavedení sociálního programu na všechny doly, které by podléhaly restrukturalizaci a propouštění zaměstnanců.

Rozšíření stávkové pohotovosti vnímáme vzhledem k dosavadním okolnostem jako nepříznivou zprávou s negativním dopadem na hospodářské výsledky firmy. Prozatím se ani nezdá, že by mělo dojít k rychlé dohodě.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).