Hlavní navigace

V Německu přituhuje, očekávání podnikatelů jsou nejslabší od jara 2009

28. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nálada mezi německými podnikateli padá čtvrtý měsíc v řadě. U našich jinak úspěšných sousedů tedy také přituhuje.

Prudce se zhoršují především budoucí očekávání, zatímco hodnocení současné situace dál ukazuje na pomalý růst největší evropské ekonomiky ve třetím kvartále. Nejslabší očekávání německých podnikatelů od června 2009 ale nevěští nic pěkného pro konec roku. V pozadí pesimismu je pravděpodobně strach z nedořešené řecko/španělské otázky a zpomalující Amerika i Čína. Zajímavé ale je, že nejhlubší propady v důvěře zažívá na domácí poptávku orientovaný maloobchod a velkoobchod. Naopak exportně zaměřený průmysl vidí budoucnost v o něco světlejších barvách.

Účto_tip_změny21

To je svým způsobem známý německý paradox – domácí spotřebitel je vždy extrémně konzervativní a při jakémkoliv náznaku problémů rychle šlape na brzdu. V těžkých dobách se tedy na německý nákupní košík lze těžko spolehnout. Spotřeba domácností se sice na rozdíl od investic stále drží v plusu, ale za poslední tři kvartály si připsala pouze 0,2 %. To je v ekonomice s nejnižší nezaměstnaností za posledních dvacet let zoufale málo.

Slabé vyhlídky německé domácí poptávky by mohly příští týden přesvědčit ECB k tomu, aby znovu snížila základní úrokovou sazbu. Pokud tedy většina energie centrálních bankéřů nepadne na vymýšlení záchranných sítí pro Španělsko a Itálii.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).