Hlavní navigace

V nedělních polských volbách jde nejen o změnu vlády, ale i vedení NBP

20. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investorům-spekulantům se vyplatí sledovat polské volby, protože mohou přinést nejen změny v rozpočtové, ale možná i měnové politice.

V konkurenci témat jako je Čína či Volkswagen nám tak trochu zapadlo dění v našem regionu. Přitom o zajímavé události nebude tento týden vůbec nouze, když vrcholem budou nepochybně polské parlamentní volby tuto neděli.

Ještě než půjdeme do Polska, si však řekněme, že již dnes odpoledne bude zasedat maďarská centrální banka (MNB) a ani tato událost nemusí být nezajímavá. Deflace v Maďarsku se v září prohloubila, a ačkoliv ekonomice to až tolik nevadí, tak je možná zbytečné držet oficiální úrokové sazby na úrovni 1,35 %. Navíc stále holubičí Fed a ECB dávají centrálním bankám v emerging markets (kam Maďarsko stále patří) prostor, aby svoji měnovou politiku uvolnily. A tak MNB dnes možná naznačí, že její cyklus uvolňování měnové politiky neskončil, ačkoliv jeho opravdu definitivní konec už několikrát oznámila.

Pokud jde tuto neděli o polské volby, tak ty se investorům-spekulantům vyplatí sledovat hned ze dvou důvodů. Možná změna vlády, která se zde rýsuje, kdy hlavní koaliční silou nebude liberální Občanská platforma, ale křesťansko-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), přinese nejen změny v rozpočtové, ale možná i měnové politice. A ty mohou být poměrně významné. Fiskální nápady PiS zahrnující výrazné zvýšení odpočitatelných položek na děti a snížení hranice pro odchod do důchodu mohou udělat do státního rozpočtu zářez až 2 % HDP.

skoleni_4_3

Co se pak týká personálních změn v polské centrální bance, tak je dobré si již před volbami uvědomit, že nový polský parlament má na počátku příštího roku bude jmenovat 6 z 10 členů vedení NBP. Kromě toho nedávno zvolený prezident Duda (rovněž PiS) bude mít v roce 2016 možnost společně se Sejmem jmenovat i guvernéra NBP, přičemž je veřejným tajemství, že ten současný – M. Belka – to nebude. V případě totálně obměněného vedení NBP tak může mít zlotý minimálně dočasně obavu, že měnová politika centrální banky bude ve vleku té vládní (viz maďarský příklad).

A konec konců pokud v neděli získá PiS nadpoloviční zisk křesel v Sejmu, tak přechodný narůst obav z budoucnosti může potkat i polské vládní dluhopisy a akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).