Hlavní navigace

V lednu narostly výdaje Čechů za sport, rekreaci a kulturu nejvíce od pádu Lehman Brothers. Krize je opravdu passé

14. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tržby v českém maloobchodě bez aut v lednu zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta, loni v prosinci se tržby zvýšily o 6,7 procenta.

Víc než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za potraviny.

Růst maloobchodních tržeb v lednu snížil svoji dynamiku. I tak se stále udržuje na solidní úrovni. Zpomalil jak meziroční růst vlastního maloobchodu, tak – a především – růst v motoristickém segmentu. Tržby v motoristickém segmentu naposledy rostly pomalejším tempem loni v srpnu.

Lednové výsledky maloobchodu jsou mírným zklamáním i z toho důvodu, že právě lednu vystoupala spotřebitelská důvěra zjišťovaná ČSÚ na svůj historický vrchol, tj. spotřebitelé uváděli největší optimismus ohledně stavu ekonomiky od roku 1998.

skoleni_13_10

Na druhou stranu, z lednových výsledků rozhodně nelze usuzovat na zvrat příznivého trendu posledních měsíců. Naopak v některých segmentech je růst vysoce příznivý. Například výdaje spotřebitelů za sport, rekreaci a kulturu narostl nejrychleji od října 2008, což bylo jen měsíc po pádu investiční banky Lehman Brothers, kterým odstartovala kritická fáze světové finanční krize. Fakt, že lidé nyní neváhají utrácet za zbytné statky, za kulturní akce nebo za rekreaci, svědčí o jejich optimismu ohledně stavu ekonomiky a svých vlastních vyhlídek týkajících se zaměstnání a příjmů. To je jistě pozitivní zjištění.

Tržby by měly i letos vykazovat dobré výsledky. Nominální mzdy porostou svižným tempem a při stále nízké inflaci a levných pohonných hmotách bude spotřebitelům zbývat více peněz na běžné výdaje. Lze ovšem předpokládat oslabení efektu, příznačného pro loňský rok, kdy se ekonomika a s ní i spotřebitelé „znovunadechovali“ po hubených letech poznamenaných krizí a recesí. A realizovali tedy řadu výdajů, které během krizového období odkládali.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).