Hlavní navigace

V lednovém ZEW indexu se odrazí nejistoty ohledně Číny

19. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Čínský HDP v posledním čtvrtletí roku 2015 vzrostl o 1,6 % q/q, zatímco analytici čekali růst o 1,8 %.

Meziroční růst také mírně zaostal za očekáváním, když vykázal 6,8 % (trh 6,9 %). Průmyslová produkce v prosinci vzrostla o 5,9 % y/y (trh 6,0 %) a maloobchodní tržby o 11,1 % y/y (trh +11,3 %).

České ceny průmyslových výrobců se v prosinci snížily o 0,4 % m/m, zatímco analytici očekávali o něco nižší pokles ve výši 0,3 %. V meziročním vyjádření jsou ceny o 2,9 % nižší (trh –2,7 %). Listopadové exportní ceny se meziročně snížily o 3,5 % a jejich importní protějšky klesly dokonce o 3,7 % y/y.

Polské jádrové ceny v prosinci v souladu s očekáváním stagnovaly. Jejich meziroční inflace zůstala beze změny na 0,2 %.

Mírné zklamání z čínských dat kurzem eura nezahýbalo

Kurz společné evropské měny proti dolaru včera nezaznamenal žádné výraznější výkyvy a dnes ráno se pohybuje velmi blízko včerejších otevíracích hodnot. Včerejšek ani na jednom z břehů Atlantiku nepřinesl žádná důležitá makroekonomická data, a tak obchodování chyběly větší impulzy. S mírnou nervozitou jsme očekávali údaje z Číny, které byly zveřejněny v noci. Ty sice mírně zklamaly, ale za svými očekáváními zaostaly pouze marginálně, a tak s kurzem hlavního měnového páru nijak nepohnuly.

Dnes už na hlavních trzích můžeme očekávat více aktivity, protože se hlavně v Evropě dočkáme některých zajímavých dat. Německý ZEW index se ve složce očekávání podle odhadů ekonomů SG na začátku letošního roku výrazně propadnul z 16,1 bodu na 4,5 bodu. Za tímto propadem by měly stát nejistoty okolo Číny, která v posledních týdnech prožila výrazné výkyvy na svých akciových trzích, i nejistoty ohledně cen ropy. Nicméně tento pokles by měl zůstat dočasný a v průběhu roku by se indikátory důvěry měly vracet k vyšším hodnotám. I hodnocení současné situace by si mělo mírně pohoršit. Nicméně snížení tohoto indikátoru by mělo být výrazně menší. Finální údaje za německou inflaci by neměly přinést žádnou revizi. Harmonizované ceny v prosinci stagnovaly a meziroční inflace dosáhla 0,2 %. Celkově naše odhady naznačují, že euro by mělo být dnes pod tlakem.

Koruna se drobně odchýlila od kurzového závazku

Česká měna se včera mírně odchýlila od kurzového závazku, když se její kurz přiblížil až hladině 27,05 CZK/EUR. Nicméně v průběhu odpoledne se koruna začala vracet směrem k úrovni 27,02 CZK/EUR. Víceméně nezajímavé bylo i obchodování s maďarským forintem, který včera také drobně oslabil. Polský zlotý, který v pátek výrazně ztratil, poté co agentura Standard & Poors zhoršila polský rating a přehodnotila výhled na negativní, včera své ztráty mírně korigoval. Nicméně nadále se pohybuje velmi blízko svého čtyřletého minima.

skoleni_13_10

Český statistický úřad zveřejnil vývoj českým produkčních cen v prosinci. Ty byly v posledním měsíci roku meziměsíčně o 0,4 % nižší. Výrazně k tomu přispěl propad cen komodit na globálních trzích. Ten pokračuje i v lednu, když se ropa včera obchodovala kolem 29 USD za barel. Naopak se zvýšily ceny v zemědělském sektoru. Ty v prosinci přidaly 0,8 % m/m a částečně tak korigovaly svůj pokles z listopadu. Ceny služeb se propadly o 0,8 % m/m. Za jejich propadem však stojí výhradně pokles cen reklamních služeb o 9,8 % m/m. Po očištění o tento vliv ceny ve službách stagnovaly. Stejně tak stagnovaly i ceny ve stavebnictví.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula o přibližně o 3 bb dolů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).