Hlavní navigace

V Itálii to bude ještě zajímavé

Martin Lobotka

Bersani v ITA přitvrdil – řekl, že ani jedna z dvou alternativ (koalice s Berlusconim nebo pokračování technokratické vlády Montiho) se mu nelíbí, a že míč je na straně Grilla a jeho Hnutí 5 hvězd.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

  • Ten má dle Bersaniho buďto podpořit středo-levou koalici, nebo budou předčasné volby. Grillo mezičasem utíká před novináři a říká, že s nikým ze starýcg stran nic nebude. No, jak to tak pozoruji, je obětí vlastního úspěchu – kampaň založená na destruktivní kritice establishmentu sice hlasy nespokojených získat může, s konstruktivním vládnutím však nepomůže. Otázkou je, co když se Grillo v dalších volbách potká s úspěchem ve formě dalších hlasů…S ITA to tak zatím vypadá zapeklitě, rychlá krize ale nehrozí. Bondy se furt motají kolem 4.85% (10Y), EURUSD lehce nad 1,30.
  • Guvernér ČNB Singer včera trochu zamotal situaci kolem intervencí – více než nezvládnutou komunikaci bych ale viděl, že přecenil sofistikovanost lidí na trhu. Mluvil o tom, že „podle nejlepších představ bude ČNB potřebovat zásahy do měnového kursu ve 2H13“. Zdá se, jak kdyby ohlašoval skutečné intervence? Ale ne – dle mého spíše mluvil o tom, že dle poslední prognózy ČNB je potřeba ještě snížit ve 2H13 3M PRIBOR o 0,1 p.b. proti stávajícímu stavu a – když to nejde sazbami – půjde to kačkou. Tu ČNB čeká ve 2H13 25,1. Jinými slovy, guvernér dle mého mínil, že kačka by proti prognóze měla být o tolik slabší, aby kompenzovala nemožnost snížit PRIBOR o 0.1 p.b. – což je o několik málo haléřů. Komunikace je to mírně matoucí, ale trh to zřejmě pochopil – kačka se nehnula, zůstala na 25,65. Až se tomu divím..Ale možná trh jenom začíná ignorovat ČNB.
  • Ministři financí EMU se včera usnesli, že zachrání Kypr a že detaily budou do konce března. Kypr žádal o pomoc už loni v létě, ale s minulou vládou se EMU nějak nedokázala dohodnout. Nová vláda od minulého měsíce je zřejmě přístupnější, možná i ohledně opatření na zamezení praní špinavých peněz (což je hlavní problém, který s Kyprem má Německo a spol.) a tzv. bail-in (t.j., aby se na nákladech záchrany bank podíleli vkladatelé, kteří jsou často z Ruska či, a to může být další problém ve vztazích s Británií, z Británie).
  • Dnes v EMU finální data za PMI, což nebude nic zajímavého (tam bývají malé revize proti prvnímu zveřejnění) a maloobchodní tržby. Za Německo vyšly maloobchodní tržby dobré, zbytek EMU to bude táhnout dolů. Reakce by neměla být žádná, slabost spotřeby asi nikoho nepřekvapí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).