Hlavní navigace

V Itálii to bude ještě zajímavé

Martin Lobotka

Bersani v ITA přitvrdil – řekl, že ani jedna z dvou alternativ (koalice s Berlusconim nebo pokračování technokratické vlády Montiho) se mu nelíbí, a že míč je na straně Grilla a jeho Hnutí 5 hvězd.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

  • Ten má dle Bersaniho buďto podpořit středo-levou koalici, nebo budou předčasné volby. Grillo mezičasem utíká před novináři a říká, že s nikým ze starýcg stran nic nebude. No, jak to tak pozoruji, je obětí vlastního úspěchu – kampaň založená na destruktivní kritice establishmentu sice hlasy nespokojených získat může, s konstruktivním vládnutím však nepomůže. Otázkou je, co když se Grillo v dalších volbách potká s úspěchem ve formě dalších hlasů…S ITA to tak zatím vypadá zapeklitě, rychlá krize ale nehrozí. Bondy se furt motají kolem 4.85% (10Y), EURUSD lehce nad 1,30.
  • Guvernér ČNB Singer včera trochu zamotal situaci kolem intervencí – více než nezvládnutou komunikaci bych ale viděl, že přecenil sofistikovanost lidí na trhu. Mluvil o tom, že „podle nejlepších představ bude ČNB potřebovat zásahy do měnového kursu ve 2H13“. Zdá se, jak kdyby ohlašoval skutečné intervence? Ale ne – dle mého spíše mluvil o tom, že dle poslední prognózy ČNB je potřeba ještě snížit ve 2H13 3M PRIBOR o 0,1 p.b. proti stávajícímu stavu a – když to nejde sazbami – půjde to kačkou. Tu ČNB čeká ve 2H13 25,1. Jinými slovy, guvernér dle mého mínil, že kačka by proti prognóze měla být o tolik slabší, aby kompenzovala nemožnost snížit PRIBOR o 0.1 p.b. – což je o několik málo haléřů. Komunikace je to mírně matoucí, ale trh to zřejmě pochopil – kačka se nehnula, zůstala na 25,65. Až se tomu divím..Ale možná trh jenom začíná ignorovat ČNB.
  • Ministři financí EMU se včera usnesli, že zachrání Kypr a že detaily budou do konce března. Kypr žádal o pomoc už loni v létě, ale s minulou vládou se EMU nějak nedokázala dohodnout. Nová vláda od minulého měsíce je zřejmě přístupnější, možná i ohledně opatření na zamezení praní špinavých peněz (což je hlavní problém, který s Kyprem má Německo a spol.) a tzv. bail-in (t.j., aby se na nákladech záchrany bank podíleli vkladatelé, kteří jsou často z Ruska či, a to může být další problém ve vztazích s Británií, z Británie).
  • Dnes v EMU finální data za PMI, což nebude nic zajímavého (tam bývají malé revize proti prvnímu zveřejnění) a maloobchodní tržby. Za Německo vyšly maloobchodní tržby dobré, zbytek EMU to bude táhnout dolů. Reakce by neměla být žádná, slabost spotřeby asi nikoho nepřekvapí.