Hlavní navigace

V EMU vyšla obchodní bilance. Přebytek byl v září vyšší než se čekalo.

19. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zatímco dovoz stagnoval tak vývoz rostl. Konkrétně vzrostl zářijový přebytek z loňských 8,6 mld. EUR na 13,1 mld.

Pozitivní je, že se dále lepší bilance zemí jihu EMU a to především díky rostoucímu exportu. To ukazuje na rostoucí konkurenceschopnost, která by měla být zdravým základem celkového oživení.

  • Stručný komentář k výkonu ekonomiky přišel od dalších členů ECB. Podle Y. Mersche už má Eurozóna nejhorší za sebou. E. Nowotny také vidí lepšící se situaci, byť je horší než si ECB myslela. Zmínil také inflaci podstřelující cíl. Zejména Nowotného výrok je potvrzením aktuálně holubičího nastavení ECB.
  • V pravidelném měsíčním reportu včera Bundesbanka potvrdila optimistický pohled na další vývoj německé ekonomiky. Ta sice ve 3Q zpomalila z 0,7% q/q na 0,3%, ale Bundesbanka je přesvědčená, že oživení bude v dalších měsících potvrzeno solidnějšími čísly. Co potěší zahraniční uši (ty, které Německu vyčítají vysoký obchodní přebytek) je zdůraznění toho, že by oživení měla táhnout domácí poptávka.
  • Předseda Evropské bankovní autority (EBA), která provádí zátěžové testy evropských bank (naplánovány jsou na příští rok) včera prohlásil, že podle jeho názoru evropský bankovní systém trpí tím, že vlády nechaly příliš málo bank padnout. Konkrétně to srovnával se situací v USA, kde padlo na 500 bank, v EMU „jen“ asi 40. Pokud jde o testy, u těch zmínil, že parametry zátěžových scénářů se EBA chystá zveřejnit až krátce před testy. Zajímavé taky bude, jak se vypořádá s naceněním vládních bondů v držení bank. Ty jsou zatím považovány za bezrizikové. EBA se ale chystá jim nějaké riziko v testech přiřknout. Metodika by v tomto směru měla být pro všechny banky jednotná. Dnes si totiž banky samy pro sebe nějaké riziko počítají, každá se k tomu ale staví po svém.
  • Ozvali se členové Fedu z opačných stran názorového spektra. W. Dudleymu, které se horlivě zastává QE3 se líbí lepšící se data, což naznačuje, že by mohl být více nakloněn snížení objemu nákupů. To jestřáb Ch. Plosser volá po tom, aby byl nastaven strop na celkový objem bondů, nad který by už nákupy vůbec nepokračovaly.
  • Dnes to nebude s daty žádná sláva. Zajímavější bude německý konjunkturální index ZEW. Čeká se mírné zlepšení, které by mělo potvrdit postupné a pozvolné oživování ekonomiky. V pátek ho ještě bude následovat Ifo
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).