Hlavní navigace

V Česku se blýská na ještě nižší úrokové sazby

17. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Špatné zprávy o českém HDP nutí centrální banku stále více uvažovat o dalším snížení úrokových sazeb. Dojít by k němu mohlo už v černu.

Nové volby v Řecku budou s největší pravděpodobností 17. června. Podle průzkumů se zdá, že posilují strany, které nesouhlasí s úsporami. My se držíme lehkého optimismu, věříme, že budou volby pojaté více jako referendum o setrvání v EMU, a že nakonec přeci jenom posílí strany, které záchranný balíček dojednaly. Riziko spatřujeme v tom, že Syriza slibuje setrvání v EMU, ale zrušení úspor. Je otázka, na kolik se k řeckým voličům dostanou prohlášení prakticky všech zainteresovaných představitelů zvenčí, kteří „unizóno“ opakují, že tahle kombinace je nepřípustná – naposledy včera šéfka MMF, Ch. Lagardeová.

Na druhou stranu, sázka na racionalitu v tomto případě nemusí vyjít. A Řekové se na tu horší variantu začínají připravovat – vybírají eura z řeckých bank a ukládají si je v zahraničí. Čísla se různí, ale prý to za jeden den bylo až 800 miliónů eur. Zatím se nedá mluvit o runu (celkově mají řecké banky asi 170 mld. eur depozit – není to divné? Po 2 letech problémů?), ale ten může rychle přijít. Řeckým bankám se také tenčí likvidita. ECB dle informací včera přestala poskytovat finance některým z nich, kvůli jejich kapitálové pozici. Další už zase nemají co poskytnout jako kolaterál. Posledním zdrojem je tak řecká CB, která má k dispozici instrument ELA (emergency liquidity assistance). Jde v podstatě o refinanční operace, které provádí CB na vlastní riziko (a bere jako kolaterál i to co ECB neakceptuje). Problém je, že limit na tyto operace musí BoG schvalovat ECB. Navíc ani přes ELA si nelze půjčovat do nekonečna, kolaterálu je totiž omezené množství. Ke konci 03/12 se řecké banky přes ELA od BoG půjčily cca 60 mld. eur, reálně mají kolaterálu na dalších zhruba 65 mld. Pokud by odliv depozit pokračoval v tempu „jen“ několik mld. denně (a i pokud ECB schválí BoG zvýšení limitu), může kolaps přijít během pár týdnů. A cesta k drachmě bude, volby nevolby, otevřená.

Fed podle včera zveřejněného zápisu z posledního jednání začíná být trochu nervózní ohledně státního dluhu a navýšení jeho maximálního limitu. Naposledy jsme si tím prošly loni v létě, kdy dohoda mezi republikány a demokraty a navýšení limitu přišly na poslední chvíli. Pokud bude limit překročen, spustila by se automatická rozpočtová opatření (1,2 mld. USD), která by měla negativní dopad na růst. K překročení aktuálního limitu by mělo dojít začátkem roku 2013. Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám je pravděpodobné, že tentokrát budou obě strany lpět na svých postojích ještě více. To je jedna z věcí, pro kterou si myslíme, že dolar bude na podzim slabší než nyní…

Singer z ČNB včera řekl, že pokud nesníží sazby teď, můžou se dostat do situace, kdy budou muset snížit sazby poté o víc. I nám se zdá, že cut je po slabších datech za HDP (i když tam byla spousta one-offs) a plánech vlády na restrikci v dalším roce odůvodnitelný. S Hamplem, Tomšíkem a Singerem tak máme tři členy nejspíš za cut v červnu. Zabránit mu může kačka na 26+ – včera jsme již nebyli daleko (25,76), pokud Řecko chaoticky vystoupí z EMU může to tam být kein problem.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).