Hlavní navigace

V červenci se zvýšily pouze ceny v průmyslu, v ostatních sektorech klesly

Jiří Škop

Ceny průmyslových výrobců se v červenci zvýšily o 0,2 % meziměsíčně (náš odhad 0,0 %, trh +0,1 %). Největší vliv na růst cen v průmyslu mělo odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných výrobků (+2,4 %, příspěvek 0,2 pb).

Doba čtení: 2 minuty

Ceny rafinovaných ropných výrobků jsou samozřejmě nejvíce ovlivněny vývojem cen ropy v korunovém vyjádření. Mírně rostly i ceny v potravinářském průmyslu (+0,5 %). Vzhledem k poslednímu vývoji cen zemědělských výrobců jsme čekali, že ceny v tomto sektoru by měly spíše klesat. Ceny pak klesly u těžby a dobývání o 1,7 %.

Důležitější pro centrální banku je vývoj cen v zemědělství, jelikož tyto ceny ovlivňují budoucí vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zemědělské ceny v červenci klesly o 2,1 % meziměsíčně (-0,1 % po sezónním očištění). Za posledních pět měsíců jsou tyto ceny níže o 3,4 % kumulativně (SA), což indikuje stabilizaci situace po loňské špatné úrodě (od června loňského roku do letošního února ceny naopak vzrostly přes 12 %). Meziroční dynamika těchto cen se pak v červenci snížila ze 7,3 % na 4,7 %. Rozhodující pro další vývoj bude nová úroda, což platí i pro ceny potravin v rámci spotřebitelského koše. Odhady statistickým úřadem ukazují na lepší letošní úrodu.

dan_z_prijmu

Ceny stavebních prací se v červenci na meziměsíční bázi snížily o 0,1 %. Meziročně tyto ceny byly nižší o 1,4 % (v červnu –1,3 %). Situace ve stavebnictví se od roku 2008 výrazně zhoršovala, což dokládá vývoj zaměstnanosti a produkce v tomto sektoru. V průběhu zbytku letošního roku by se situace mohla alespoň stabilizovat, když pomoci by mohla obnova po povodních. Stavebnictví by pak již neměla jako v předchozích letech škrtit fiskální konsolidace. Nakonec ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 1,0 %. Meziročně jsou výrazně v červených číslech (-2,2 % po –2,5 % v červnu). Vývoj cen ve službách dokládá, že domácí reálná ekonomika působí stále protiinflačně.

Cena ropy Brent se od dubna zvýšila z úrovní mírně nad 100 USD/brl až na současných 110 USD/brl, což v posledních dvou měsících tlačilo ceny položek navázaných na ropu nahoru (zejména rafinované ropné výrobky). Poslední vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by se situace měla stabilizovat i v potravinářském průmyslu, což by měla podpořit i lepší letošní úroda. Směrem nahoru tlačí ceny slabší koruna. V průměru pro letošní rok očekáváme vzestup výrobních cen o 0,8 %, příští rok pak o 1,8 %. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné.

Našli jste v článku chybu?