Hlavní navigace

V březnu průmyslové ceny vzrostly o 0,5 % meziměsíčně díky ropě

17. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obrat v cenách ropy se projevil i v březnových cenách průmyslových výrobců. Ty meziměsíčně vzrostly více, než očekávali analytici i trh.

Obrat v cenách ropy se projevil i v březnových cenách průmyslových výrobců. Ty meziměsíčně vzrostly o 0,5 % kvůli změně cen v oddíle rafinovaných ropných výrobků a koksu (příspěvek 0,5 pb). Březnové zvýšení cen v průmyslu bylo o něco vyšší ve srovnání s naším odhadem (+0,3 %) a výrazněji vyšší ve srovnání s tržním odhadem (+0,1 %). Meziroční propad cen se tak v březnu zmírnil z –3,6 % na –2,9 %. Své dno, které zaznamenala v prosinci minulého roku ve výši –3,7 %, má již meziroční deflace za sebou. Do kladného teritoria se však meziroční růst cen v průmyslu dostane nejdříve na konci letošního roku, pokud se ceny ropy opět nezačnou snižovat (v současnosti se nachází cena ropy Brent okolo 60 USD/brl) či se nedočkáme rekordní úrody s dopadem do cen v potravinářském průmyslu.

Minulý rok výrobní ceny v průměru poklesly o 0,8 %, letos patrně propadnou okolo 2 %. V roce 2016 již ovšem očekáváme jejich průměrný růst o 2,6 %. Záležet ale bude i na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).