Hlavní navigace

V bankovnictví je něco zkaženého

14. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Možná jste nezaznamenali poslední bankovní skandál, ve kterém hraje hlavní roli banka Barclays. Pojďme si ho nyní společně přiblížit.

Barclays, která je druhou největší bankou ve Velké Británii po stránce bilanční sumy, dne 27. června přiznala, že vědomě vyhlašovala uměle vytvořené výpůjční náklady od roku 2005 do roku 2009. Falešné zprávy byly použity k nastavení referenční úrokové sazby LIBOR (London InterBank Offered Rate), která má vliv na hodnotu biliónů amerických dolarů v rámci derivátových kontraktů, hypoték a spotřebitelských úvěrů. Banka se zavázala zaplatit tučných 455 milionů amerických dolarů pro urovnání obvinění spojených s americkými a britskými regulatorními orgány.

Robert Diamond rezignoval jako generální ředitel společnosti dne 3. července. Marcus Agius, který řekl, že by jako generální ředitel odstoupil, změnil své rozhodnutí a po rezignaci Roberta Diamonda zůstal ve vedení banky. Hlavním důvodem jeho rozhodnutí je hledání nového generálního ředitele. Než pan Diamond odstoupil, tak jako omluvu pro zaměstnance napsal, že se některé z pochybení objevilo, když byl ředitelem oddělení investičního bankovnictví v Barclays Capital. Sám byl v nemilosti u investorů, protože 27 % akcionářů v dubnu zamítlo jeho odměnu ve výši 19,5 milionů amerických dolarů, když banka nedosáhla stanovených ziskových cílů.

Regulatorní orgány a státní zástupci (včetně amerického ministerstva spravedlnosti) navíc vyšetřují nejméně tucet dalších společností kvůli podezření, jestli nebyly předem domluvené na manipulaci se sazbou Libor. Mezi tyto společnosti můžeme zařadit například Citigroup Inc, Deutsche Bank AG, HSBC Holdings Plc a UBS AG.

Kritika bank

Cílem článku není podporovat kritiku bank, ani vyzývat regulatorní orgány, aby zničily velké banky. Nicméně je obtížné obhajovat tento obor i z pozice studenta VŠ s hlavní specializací Bankovnictví a pojišťovnictví, když existují podvody na trhu s falešnými úrokovými sazbami, které tím okrádají ostatní banky a klienty, což je na celé věci nejvíce zarážející.

Je smutné, že tento případ s manipulací sazeb Libor představuje něco zkaženého v dnešní bankovní kultuře. Můžeme pouze doufat, že vyšetřování odhalí špatné zaměstnance a následně zajistí vězení pro ty, kteří vědomě manipulovali s trhem. Zároveň by mělo také zajistit vězení či vytlačení seniorních manažerů a ředitelů, kteří se sami účastnili nebo přehlédli takové jednání, z jejich lukrativních pozic.

Regulatorní orgány v rámci zúčtovacích dokumentů banky Barclays zjistily, že docházelo k posílání e-mailů mezi bankovními obchodníky, které odhalilo špinavé jednání s cílem ochránit zisk a bonusy, a seniorními pracovníky ve finančních odděleních banky, kteří doufali, že přesvědčí trhy, že jejich banka není ve finančních problémech. Tyto dva „subjekty“ však nejsou oprávněny k žádným tajným domluvám, ale je zřejmé, že takzvané čínské zdi mezi nimi nefungovaly tak, jak by správně měly, protože jinak by takové jednání nepřipustily.

Libor a jeho protějšek Euribor jsou referenční úrokové sazby, které jsou určeny na základě odhadů bank, jak moc bude nákladné půjčení si od sebe navzájem v různých časových rámcích a měnách. Banky předkládají tabulky s čísly každé všední ráno londýnského času. Upravený průměr z předložených úrokových sazeb určuje velikosti plateb z hypoték a korporátních úvěrů po celém světě. Úrokové sazby také slouží jako indikátor zdraví bankovního systému. Protože některé předkládané údaje nejsou založeny na reálných obchodech, existuje zde potencionální možnost manipulace.

Bankéři z Barclays odpovědnému za reportování výpůjčních sazeb bylo řečeno, aby udělal banku zdravější díky nezveřejnění výpůjčních nákladů, které vzrostly. E-mail, který poslal nadřízenému pracovníkovi, potvrzuje, že tento úkol splnil: Sice nerad, ale postupně a uměle dostanu své úrokové sazby Libor do souladu s ostatními bankami, jak bylo požadováno,napsal. Budu přispívat úrokovými sazbami, které nebudou blízko zúčtovacích sazeb pro nekrytou hotovost, a proto nebudou představovat poctivé ceny, dodal s odkazem na úrokové sazby v rámci půjček na peněžním trhu přes noc (takzvaně overnight).

Derivátové kontrakty

V dobách, kdy se obchodníci Barclays snažili ovlivňovat sazby v termínech, ve kterých byly kontrakty na úrokové deriváty uzavírány, profitovali z více obchodů. Toto jednání dokládají dokumenty zveřejněné americkou Commodity Futures Trading Commission, což je jedna z vládních organizací, která organizuje vyšetřování podvodu s úrokovými sazbami Libor. Tady je volný překlad textu e-mailu z anglického jazyka od seniorního obchodníka Barclays z New Yorku, který směřoval k londýnskému bankéři, který předkládal úrokové sazby: Ahoj, máme velkou pozici v tříměsíčním Liboru na další tři dny. Můžeme, prosím, ponechat Libor zafixován na úrovni 5,39 % na několik dalších dnů? Opravdu by to pomohlo. Nechceme to však zafixovat na vyšší úrovni. Díky moc.

Bankéři předkládající úrokové sazby odpovídali na takové žádosti dle zaznamenaných e-mailů, jako kdyby to byla pouhá rutina: Pro tebe cokoliv“ či „Hotovo … pro tebe chlape. Nelze říci, že by jejich úsilí bylo nedoceněno: Kámo, dlužím ti to!, napsal jeden obchodník předkládajícímu bankéři. Zastav se po práci a já otevřu láhev Bollingera.

Obchodníci banky Barclays také spolupracovali s protějšky z jiných bank. V jedné rychlé zprávě obchodník Barclays napsal obchodníkovi z jiné banky: Pokud víš, jak udržet tajemství, tak tě k tomu přizvu, budeme tlačit hotovost dolů. Znám mou palební sílu. Prosím, nech si to pro sebe, jinak to nebude fungovat.

Vývoj cen akcií po vypuknutí skandálu

I kdyby zde nebyl prezentován graf s vývojem cen akcií společnosti Barclays, každému čtenáři musí být jasné, co se odehrálo po 27. červnu letošního roku. Ano, hádáte správně, došlo k poměrně výraznému takřka skokovému poklesu, jehož vysvětlení již určitě není potřeba znova opakovat, protože mu byl věnován celý tento článek. V řeči čísel došlo k poklesu z úrovně 196,05 na 165,6 britských liber za akcii, a to pouze během jednoho obchodního dne. Grafické vyjádření této skutečnosti naleznete na obrázku níže.


Zdroj: www.bloomberg.com

Vývoj cen akcií společnosti Barclays plc za poslední měsíc

Závěr

Systém referenčních sazeb Libor, který je pod dohledem Britské bankovní asociace (British Bankers Association), funguje obdobně jako v osmdesátých letech dvacátého století. Dokonce i poté, co sdělovací prostředky objevily důkazy o manipulaci v roce 2008, bankovní „lobby“ udělalo opravdu málo k celkovému snížení vzniklého problému nebo ke zlepšení věrohodnosti prezentovaných úrokových sazeb. Nejlepším řešením by tudíž bylo ukončit fungování referenční sazby Libor a vytvořit jiný benchmark s použitím dat z aktuálních úvěrů, což je lepší, než se spoléhat na samotné banky, jestli říkají pravdu o jejich výpůjčních nákladech.

skoleni_13_10

Skutečnou tragédií tohoto skandálu je evidentní nedostatek etiky a sebekontroly zúčastněných osob. Po miliardách dolarů obchodní ztrát u JPMorgan Chase & Co. je zřejmé, že poslední část bankovní pošetilosti nabízí ještě další důkaz, že by se tomuto odvětví nemělo důvěřovat v rámci vlastní samoregulace.

Inspirace pro volný překlad článku nalezena na internetové stránce společnosti Bloomberg.com

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).