Hlavní navigace

V Albánii se ČEZu kumulují ztráty

27. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si akciový komentář od Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus

Albánská distribuční společnost CEZ Shpërndarje, patřící do skupiny ČEZ (po­díl ČEZ 76%), vyzvala Světovou banku k zásahu do situace na albánském trhu s elektrickou energií. Albánský regulátor zvýšil od začátku roku monopolnímu dodavateli elektřiny pro distribuční společnost ČEZ prodejní ceny o 91%, aniž by tuto změnu zároveň reflektoval v tarifech pro spotřebitele. 

Celá tíže zvýšení cen tak dopadla právě na distribuční společnost ČEZ, která kvůli tomu od začátku letošního roku vykazuje značné a kumulující se ztráty. Společnost týdny jednala s albánskou vládou a dospěla ke kompromisnímu řešení, které spočívalo v narovnání tarifů na straně jedné a dofinancování albánské distribučky ze strany majoritního vlastníka, tedy společnosti ČEZ. 

Vzhledem k tomu, že albánská strana doposud nevytvořila podmínky, které by ČEZu umožnily dostatečnou n ávratnost investovaného kapitálu, obrátil se na světovou banku ve snaze o pomoc při vyřešení situace vzhledem k existujícím garancím Světové banky (60 mil. EUR), souvisejícím s privatizací distribuční společnosti v roce 2009. 

Problémy ČEZ v Albánii jsou trhu známé delší dobu, od začátku roku se nicméně vyhrotily a situace se jeví jako neudržitelná. Trh by na zprávu o snaze zapojit do situace Světovou banku neměl příliš reagovat vzhledem k tomu, že o problémech v Albánii ví a albánská distribuční společnost nemá v hospodaření ČEZ významný vliv. (Marek Hatlapatka)

Philip Morris ČR dnes reportoval své finanční výsledky za rok 2011. Čisté tržby po odečtení spotřební daně a DPH vzrostly oproti roku 2010 o 6,6% na 12,2 mld. CZK. Management společnosti navrhuje vyplatit dividendu 920 CZK na akcii, trh přitom předpokládal dividendu pouze 870 CZK na akcii. Kvůli rostoucí preferenci levných značek spotřebiteli ale klesl Phillip Morris ČR tržní podíl v České republice o 2,9% a na Slovensku o 0,6%. Dá se přitom předpokládat pokračování trendu, ve kterém se spotřebitelé přiklánějí spíše k levnějším značkám či k užívání ručně balených cigaret. (Jiří Šimara)

Dnes očekáváme:

Důležitá makrodata dnes čekáme pouze z USA. V 15:00 bude zveřejněn index cen domů S&P/Case-Shiller, v 16:00 poté ukazatel spotřebitelské důvěry a Richmond Fed manufacturing Index. Výsledky důležité italské aukce budou oznámeny ve 12:00. Aukce se bude týkat dlouhodobých dluhopisů se splatnostmi v letech 2019 a 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).