Hlavní navigace

Uvolní úspěšné italské a španělské aukce tlak na ECB?

13. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po dlouhé době přicházejí z eurozóny také pozitivní zprávy. Včera se překvapivě dobře povedly aukce pětiletých španělských dluhopisů a ročních italských pokladničních poukázek.

V prosinci minulého roku vystresované trhy půjčovaly italské vládě roční peníze za úrok blížící se 6 %, včera to byla méně než polovina (2,7 %). Ve Španělsku poptávka ve čtyřletých a pětiletých aukcích zhruba dvojnásobně překonala nabízené množství, a tak vláda bez větších problémů a s nižším výnosem (3,4–3,7%) prodala skoro 10 mld. eur dluhu. Co včerejší úspěch znamená?

Poslední sada mimořádných opatření Evropské centrální banky (ECB) pravděpodobně přináší své ovoce. ECB zjednodušila bankám přístup k hotovosti prostřednictvím mimořádných tříletých tendrů a uvolnila nároky na kolaterál v takových operacích. Lepší dostupnost peněz bankám alespoň částečně rozvazuje ruce a umožňuje nakupovat i vládní dluhopisy. Za účinnost posledních přijatých opatření se také včera nezapomněl pochválit šéf ECB Mario Draghi, který vytrvale odmítá zvýšit přímé intervence na dluhopisových trzích Itálie a Španělska.

Všechny aukce ale nemusí být nakonec tak jednoduché. Včera obě země prodávaly pouze dluhopisy s krátkodobou splatností. To platí především o Itálii, která zatím prodávala “pouze” roční pokladniční poukázku. Vzhledem k tomu, že banky mají peníze od ECB maximálně na tři roky, může být poptávka u aukcí nad deset let výrazně nižší. Napětí na italském i španělském trhu může také přituhnout, pokud se znovu ukáže neschopnost eurozóny řešit problém nesolventních zemí (především Řecka). Pokud zkrachují rozhovory o odpuštění části řeckého dluhu (haircut 50 %), přiblíží se Řecko nebezpečně neřízenému bankrotu. V takovém případě by se znovu začala hrát nebezpečná hra o rozpad eura a investoři by chtěli nakupovat pouze německý dluh.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).