Hlavní navigace

Úvod týdne regionálním měnám vyšel

18. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Středoevropské měny dnes těžily z poklesu nervozity na trzích, když během víkendu a v pondělí prozatím opadly akutní obavy z další eskalace konfliktu na Ukrajině.

Středoevropské měny dnes těžily z poklesu nervozity na trzích, když během víkendu a v pondělí prozatím opadly akutní obavy z další eskalace konfliktu na Ukrajině. Z toho vývoje nejvíce profitoval zlotý, který si proti euru připsal tři desetiny procenta, když posílil k úrovni 4,19 PLN/EUR. Zisky kolem dvou desetin procenta zaznamenal forint, když se jeho kurz proti společné evropské měně posunul na 313,60 HUF/EUR. Koruna si polepšila o desetinu procenta, když se na mezibankovním trhu přiblížila k hodnotě 27,90 CZK/EUR.

Makroekonomický kalendář dnes nebyl příliš nabitý. Zveřejněny byly české ceny průmyslových výrobců za červenec. Ty sice meziměsíčně vzrostly silněji, než trh očekával, v meziročním vyjádření však setrvaly v červených číslech (-0,1 % y/y). Pro budoucí vývoj spotřebitelské inflace jsou důležité ceny zemědělských výrobců, které v červenci poklesly o 0,5 % m/m (SA). Vzhledem k nadprůměrné letošní úrodě a pravděpodobnému převisu nabídky potravin v Evropě kvůli ruským sankcím není růst inflačních tlaků z titulu cen potravin příliš pravděpodobný.

Účto_tip_změny21

Zítra se dočkáme ekonomických dat pouze v Polsku, a to údajů z trhu práce. Důležitější pro vývoj na regionálních trzích bude pravděpodobně dopad zveřejnění americké inflace a údajů z trhu nemovitostí. Inflace mírně nad 2 % y/y a solidní dynamika počtu nově zahájených staveb domů (výhled SG) by opět vyvolalo debaty nad potřebou dřívějšího utahování měnové politiky Fedu, což by mohlo představovat riziko pro regionální aktiva.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně zvýšila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 1 bb a dlouhý konec o 2 bb. Výnosy částečně kompenzovaly prudký páteční pokles.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).