Hlavní navigace

Úvěry domácnostem pokračovaly v květnu v solidním růstu

30. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes byla ČNB zveřejněna bankovní úvěrová statistika za květen 2017. Dynamika bankovních úvěrů pokračovala v květnu v příznivém tempu, a to u všech hlavních úvěrových segmentů.

U úvěrů poskytnutých na bydlení meziroční růst mírně zrychlil na 9,5 %, u spotřebitelských úvěrů meziroční dynamika setrvala na 4,9 %, u nefinančních podniků naopak zrychlila z 6 % na 7,1 % (graf 1).

skoleni_20_9

Z pohledu nově poskytnutých úvěrů byly květnové hodnoty také příznivé až na úvěry nefinančním podnikům. U úvěrů na bydlení pokračuje silná dynamika a navzdory zpřísněnému dubnovému doporučení ČNB, dosáhl objem nových úvěrů 32,2 mld. Kč. Jedná se o třetí nejvyšší objem v historii, což dokládá, že poptávka po nových hypotečních úvěrech zůstala v květnu nadále vysoká (graf 2). Také nové spotřebitelské úvěry v květnu po mírném dubnovém oslabení zrychlily a dosáhly 11,3 mld. Kč. To představuje nejvyšší objem v historii této časové řady a meziroční růst o 17 %. Poptávka po spotřebitelských úvěrech ze strany domácností je tažena příznivou ekonomickou situací a vyšším konkurenčním prostředím, částečně je však spojena i s pozorovaným růstem úvěrů na bydlení. Nemusí se přímo jednat o snahu domácností a bank vyhnout se omezujícímu doporučením ČNB a zbytkovou část potřebného úvěru získat formou spotřebitelského úvěru. Domácnosti mohou mít větší zájem o spotřebitelské úvěry také z titulu pořízení vybavení pro nově získanou nemovitost. ČNB dle očekávání však ve své nové Zprávě o finanční stabilitě zveřejněné v červnu upřesnila, že jako obcházení svých doporučení bude chápat také souběžné poskytování nezajištěných spotřebitelských úvěrů s úvěrem na bydlení. Nové úvěry nefinančním podnikům v květnu dosáhly 32,3 mld. Kč, což představuje téměř 10 % meziroční pokles a hodnotu pod průměrem minulého roku (42 mld. Kč měsíčně).

Co z toho plyne: Trh úvěrů na bydlení si i přes zpřísněná doporučení ČNB udržuje příznivou dynamiku. Změny v zákoně o ČNB, které měly ČNB přinášet nové pravomoci v oblasti úvěrů na bydlení, se velmi pravděpodobně do říjnových voleb nestihnou schválit. ČNB tak budou muset postačit současné nástroje, které má k dispozici. Většina institucí poskytujících úvěry však pravděpodobně nebude chtít být s ČNB ve sporu a doporučení ČNB tak budou do velké míry dodržovat. Dynamika nových úvěrů domácnostem tak bude v druhé polovině roku pravděpodobně mírně zpomalovat. Částečně také proto, že minulý rok byl výjimečný a díky řadě jednorázových okolností vedl k vysoké poptávce po nových úvěrech (přesun daňové povinnosti z převodu nemovitosti na kupujícího, změna zákona o spotřebitelském úvěru, zpřísněná doporučení ČNB). Další zpřísnění úvěrových podmínek by mělo v druhé polovině roku přijít také s očekávaným růstem úrokových sazeb, které bankovní rada ČNB dle včerejšího vyjádření plánuje mírně zvýšit již ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).