Hlavní navigace

Úvěry domácnostem pokračovaly v květnu v solidním růstu

Autor: Shutterstock
Jakub Seidler

Dnes byla ČNB zveřejněna bankovní úvěrová statistika za květen 2017. Dynamika bankovních úvěrů pokračovala v květnu v příznivém tempu, a to u všech hlavních úvěrových segmentů.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

U úvěrů poskytnutých na bydlení meziroční růst mírně zrychlil na 9,5 %, u spotřebitelských úvěrů meziroční dynamika setrvala na 4,9 %, u nefinančních podniků naopak zrychlila z 6 % na 7,1 % (graf 1).

FIN19

Z pohledu nově poskytnutých úvěrů byly květnové hodnoty také příznivé až na úvěry nefinančním podnikům. U úvěrů na bydlení pokračuje silná dynamika a navzdory zpřísněnému dubnovému doporučení ČNB, dosáhl objem nových úvěrů 32,2 mld. Kč. Jedná se o třetí nejvyšší objem v historii, což dokládá, že poptávka po nových hypotečních úvěrech zůstala v květnu nadále vysoká (graf 2). Také nové spotřebitelské úvěry v květnu po mírném dubnovém oslabení zrychlily a dosáhly 11,3 mld. Kč. To představuje nejvyšší objem v historii této časové řady a meziroční růst o 17 %. Poptávka po spotřebitelských úvěrech ze strany domácností je tažena příznivou ekonomickou situací a vyšším konkurenčním prostředím, částečně je však spojena i s pozorovaným růstem úvěrů na bydlení. Nemusí se přímo jednat o snahu domácností a bank vyhnout se omezujícímu doporučením ČNB a zbytkovou část potřebného úvěru získat formou spotřebitelského úvěru. Domácnosti mohou mít větší zájem o spotřebitelské úvěry také z titulu pořízení vybavení pro nově získanou nemovitost. ČNB dle očekávání však ve své nové Zprávě o finanční stabilitě zveřejněné v červnu upřesnila, že jako obcházení svých doporučení bude chápat také souběžné poskytování nezajištěných spotřebitelských úvěrů s úvěrem na bydlení. Nové úvěry nefinančním podnikům v květnu dosáhly 32,3 mld. Kč, což představuje téměř 10 % meziroční pokles a hodnotu pod průměrem minulého roku (42 mld. Kč měsíčně).

Co z toho plyne: Trh úvěrů na bydlení si i přes zpřísněná doporučení ČNB udržuje příznivou dynamiku. Změny v zákoně o ČNB, které měly ČNB přinášet nové pravomoci v oblasti úvěrů na bydlení, se velmi pravděpodobně do říjnových voleb nestihnou schválit. ČNB tak budou muset postačit současné nástroje, které má k dispozici. Většina institucí poskytujících úvěry však pravděpodobně nebude chtít být s ČNB ve sporu a doporučení ČNB tak budou do velké míry dodržovat. Dynamika nových úvěrů domácnostem tak bude v druhé polovině roku pravděpodobně mírně zpomalovat. Částečně také proto, že minulý rok byl výjimečný a díky řadě jednorázových okolností vedl k vysoké poptávce po nových úvěrech (přesun daňové povinnosti z převodu nemovitosti na kupujícího, změna zákona o spotřebitelském úvěru, zpřísněná doporučení ČNB). Další zpřísnění úvěrových podmínek by mělo v druhé polovině roku přijít také s očekávaným růstem úrokových sazeb, které bankovní rada ČNB dle včerejšího vyjádření plánuje mírně zvýšit již ve třetím čtvrtletí letošního roku.