Hlavní navigace

Úspěchy jihu Evropy tlumí zhoršující se náladu v Číně

Jan Bureš

Globální nálada v průmyslu zůstává i v červnu pozitivní. Globální index nákupních manažerů v průmyslu se ale pohybuje těsně nad hranicí 50ti bodů, která odděluje expanzi od recese.

Doba čtení: 1 minuta

Globální nálada v průmyslu zůstává i v červnu pozitivní. Globální index nákupních manažerů v průmyslu se ale pohybuje těsně nad hranicí 50ti bodů, která odděluje expanzi od recese. Pro nadcházející 3–4 měsíce tak nevěští nijak zázračný globální růst.

dan_z_prijmu

Nejlepší zprávy přicházejí překvapivě z jihu Evropy. I když index PMI v eurozóně stále ukazuje na kontrakci, v posledních měsících se rychle vylepšuje a v červnu si sáhl na šestnácti-měsíční maxima (48,7 bodu). Ještě příjemnější je, že je to především díky periferním ekonomikám. Španělské PMI vystoupaly v červnu na 26ti-měsíční maxima (50 bodů) a italské na 23měsíční (49,1). Dobré zprávy přicházejí také z USA, kde se po květnové pauze index ISM (nálada v průmyslu) vrátil nad 50 bodů, z Japonska, Ruska nebo Mexika. Naopak hůře dopadla velká část asijských ekonomik – Čína, Taiwan, Jižní Korea.

Především další propad nálady v čínském průmyslu pod hranicí 50 bodů (PMI 48,2) je znepokojující. Čína má nejvyšší podíl na světovém průmyslu a tvoří skoro 8 % světového HDP. Poslední bouřlivá reakce tamního finančního systému na zprávy o blížícím se konci americké politiky kvantitativního uvolňování situaci vůbec nevylepšuje. Pokud by problémy čínského stínového bankovního systému s likviditou měly ohrozit i velké banky, pocítí to na investicích rychle zbytek čínské ekonomiky a tamní PMI mohou ještě dlouho hledat dno. Čína není jediná ekonomika, která může mít s obratem amerického Fedu problém. Naopak, její potíže s bankami mohou být díky přebytkové pozici se zahraničím a vysokým devizovým rezervám dobře řiditelné. Nejvíce ohrožené zůstávají ekonomiky s vysokým návykem na zahraniční peníze (deficitem běžného účtu), vyššími inflačními tlaky a relativně vysokými výnosy. Žhavými kandidáty na problémy jsou Turecko nebo Jihoafrická republika.

Našli jste v článku chybu?