Hlavní navigace

Ušetřete tisícovku ročně na bankovních poplatcích

27. 4. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Většina střadatelů má spojeno investování do fondů zejména se zhodnocováním finančních prostředků. Jenže fondy umějí chytře šetřit i za bankovní poplatky.

Málokdo ví, že podílové fondy mohou přispět také ke snížení nákladů na bankovní transakce a ušetřit vám tak nemalou částku z vašeho rodinného rozpočtu.

Bankovní poplatky, které můžete ušetřit

  • Poplatky za transakci, resp. za „účetní položku“ do jiné banky (pozn. red.. specialita České spořitelny)
  • Poplatky za sjednání trvalého příkazu k úhradě
  • Poplatky za odchozí tuzemské platby
  • Poplatky za změny nebo zrušení trvalých příkazů k úhradě

Návod, jak snadno ušetřit tisícovku ročně

Spolehlivé fondy peněžního trhu dosahují za běžných okolností pravidelného rovnoměrného výnosu nad úrovní výnosu běžných účtů a také nad úrovní termínovaných vkladů či dokonce většiny spořicích účtů. Navíc lze ale u těchto produktů sjednat tzv. pravidelné odkupy, což je analogie trvalých příkazů k úhradě v případě bankovních účtů. Sjednání těchto transakcí je u fondů (na rozdíl od sazebníků bank) ovšem typicky zdarma a otevírá se zde tedy zajímavý prostor, jak ulehčit rodinnému rozpočtu od zbytečných bankovních poplatků. Těch byste se mohli jinak u bank zbavit jedině přikoupením dražšího „balíčku“ bankovních služeb nebo volbou dražšího bankovního tarifu.

Jak tedy dosáhnout úspory? Své volné prostředky můžete snadno přesunout z běžného účtu do vybraného fondu peněžního trhu, u kterého si nastavíte potřebné pravidelné platby. Ušetříte na poplatcích a navíc můžete volnou hotovost zhodnotit lépe než na běžném účtu či na termínovaném vkladu. Většina investičních společností nabízí telefonickou nebo internetovou obsluhu vašeho majetkového účtu, a většinu kroků (mimo vlastní uzavření smlouvy) tak můžete dokonce udělat sami přímo z domova.

Příklad plateb, které můžete i bez banky provádět pomocí fondu peněžního trhu:

Pro čtyřčlennou rodinu může uvedený způsob úspory představovat přes tisíc korun ročně. Nadvýnos fondu peněžního trhu oproti vašemu stávajícímu běžnému účtu může být ještě výrazně vyšší a může rodině přinést další přilepšení v řádech tisíců korun ročně.

Jak uzavřít smlouvu pro investování do fondu peněžního trhu

Bez platně uzavřené smlouvy s vybranou investiční společností nelze do fondů investovat. Nejčastěji se potřebná smlouva jmenuje Smlouva o nákupu a prodeji podílových listů nebo podobně (liší se případ od případu). O možnostech uzavření této smlouvy a o dalších detailech se můžete informovat na infolince investiční společnosti. Smlouvu je třeba uzavřít osobně. Do vybraného fondu pak investujete prostým převodem prostředků na účet vybraného fondu. Jako identifikaci platby (variabilní případně specifický symbol) použijte informace získané od investiční společnosti při uzavření smlouvy. Nejčastěji budete používat jako identifikaci své rodné číslo nebo číslo vaší smlouvy.

Jak nastavit pravidelné platby z fondu peněžního trhu

Nastavení vašich pravidelných úhrad provedete na formuláři, který se nejčastěji jmenuje Žádost o pravidelný odkup. Ve formuláři sdělíte investiční společnosti čísla účtů, kam se mají zasílat vaše prostředky, frekvenci zasílání, částku, variabilní a specifický symbol vašich plateb. Zadání plateb je téměř shodné se zadáním bankovního trvalého příkazu. Nastavení plateb je možno uskutečnit také přes službu telefonického nebo internetového bankovnictví zvolené investiční společnosti.

Který fond peněžního trhu využít?

Podle dat na serveru Měšec.cz je v České republice k distribuci registrováno 30 fondů peněžního trhu v české koruně. Sestavili jsme pro vás ovšem žebříček těch nejlepších. Vybírali jsme z fondů, které mají alespoň tříletou historii kurzů a které přestály extrémní zatěžkávací zkoušku uplynulé finanční krize bez větších problémů. Seznam je řazen podle výnosu za poslední rok. Ze seznamu byly dále vyloučeny fondy pro institucionální investory. Ze zbylých fondů jen dva splňují klíčové kritérium pro dosažení úspory: nemají žádný vstupní ani výstupní poplatek.

Fondy peněžního trhu Vstupní poplatek Výnos za 6 měsíců Výnos za 1 rok Výnos za 3 roky
ČP INVEST Fond peněžního trhu 0,00 % 1,68% 4,14% 8,80%
AXA CZK Konto 0,00 % 1,41% 4,08% 7,96%
CS Money Czech Crown Fund max. 1,00 % 0,64% 3,95% 9,28%
KBC Multi Cash ČSOB CZK 0,10% 0,98% 3,36% 6,30%
KB Peněžní trh 0,10% 0,50% 1,15% 6,29%

Zdroj: databáze serveru Měšec.cz

Pozor na nereálná očekávání

Nejlepší fondy peněžního trhu dokázaly za poslední rok zhodnotit prostředky o více než 4 procenta. Nepočítejte ale u těchto fondů se stejnými výnosy do budoucna. Úrokové sazby poklesly a nižší výnosy se projeví i zde. Vyšší výnosy je třeba hledat u jiných typů fondů. Ty však nelze využít pro úsporu bankovních poplatků (mají vstupní poplatky a hlavně jsou rizikovější).

Aktivně se zeptejte

Banky ani nezávislí finanční poradci vám toto řešení nemusí vždy aktivně sami nabídnout, i když je obecně známo. Ti první vydělávají na poplatcích a na vašich volných prostředcích na běžném účtu. Ti druzí na provizích ze vstupních poplatků. Pokud jsou nulové (což většinou jsou), pracují pro vás skutečně zdarma. Budete se tedy muset na další detaily tohoto řešení možná aktivně zeptat vy sami. Ale nemusí tomu tak být vždy. Finanční poradci se snaží získat důvěru klienta také tím, že mu dokážou nabídnout i produkt, se kterým není přímo spojena žádná provize.

Jak to chodí u nejvýznamnějších hráčů na trhu finančně-poradenských služeb

Většina nejvýznamnějších finančně-poradenských společností umí úsporu na bankovních poplatcích přes fond peněžního trhu svému klientovi alespoň pasivně nabídnout. Některé společnosti nabízejí dokonce speciální formulář potřebné smlouvy v rozsahu jednoho listu A4, který zjednodušuje uzavření smlouvy s investiční společností a který rovnou obsahuje prostor pro zadání vašich pravidelných plateb. Pokud chcete zadat více plateb, než kolik umožňuje formulář, vyžádejte si standardní formulář Žádost o pravidelný odkup dané investiční společnosti.

Společnost Broker Consulting nabízí pro tyto účely speciální produkt „OK Konto“, které využívá jako základ fond peněžního trhu společnosti ČP INVEST. Podobnou nabídku má také Fincentrum (produkt FinMAX), OVB nabízí ČPI Konto. Společnost Partners for Life vzhledem k nedávnému uvedení „Bankovních služeb Partners“ speciální produkt využívající fondu peněžního trhu nemá, může nicméně samozřejmě zprostředkovat podobnou funkcionalitu u partnerské investiční společnosti AXA (fond AXA CZK Konto). Minimální výše odkupu u Fondu peněžního trhu ČP INVEST je 100 Kč, u fondu AXA CZK Konto 500 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).