Hlavní navigace

Ušetřete čas a nervy při cestování. Tipy na chytré aplikace

6. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Chytrý telefon s datovým tarifem vám může výrazně zjednodušit cesty. Přinášíme proto tipy a rady na zajímavé cestovní aplikace

Foursquare

Když někoho náhodně potkáme, často si pomyslíme, jaké je to vlastně štěstí. Jedna z takových mobilních aplikací, která jde tomuto „štěstíčku“ naproti, je právě Foursquare. Zkrátka, pokud máte v aplikaci kamaráda z Ostravy, kterého jste dlouho neviděli, a nyní se v aplikaci označil v centru Prahy, je možné se s ním sejít. 

Jak popsat  Foursquare? Především jako sociální síť pro lidi, kteří rádi cestují. Aplikace také slouží pro hodnocení nejrůznějších restaurací, klubů nebo podniků. 

Za to všechno získáváte body a soutěžíte s ostatními kamarády. Jen pozor, abyste v aplikaci neurčili falešnou lokaci, kde se nacházíte. Aplikace vás zablokuje a i ty minulé body vám nekompromisně odečte. GPS zkrátka jednoduše „převézt“ nejde. 

Je také třeba dávat pozor, koho máte v přátelích. Vašemu šéfovi těžko budete vysvětlovat, že jste na služební cestě v Brně, zatímco se všem chlubíte, že se zrovna nacházíte v aquaparku v Liberci.

Festivaly,  koncerty, akce

Aplikace vás informuje převážně o jednotlivých koncertech a festival a poskytne vám o nich základní informace. 

Co považujeme za zdařilé,  je možnost vyhledat si svou oblíbenou kapelu. Dozvíte se, na jakém festivalu ji lze najít a kolik kilometrů je od vás toto místo vzdálené. 

Aplikace má svůj obchodní model založený na reklamě, která se objevuje ve spodním rohu vašeho mobilního telefonu. Lepší by ale bylo, pokud by šlo v aplikaci za stejnou nebo zvýhodněnou cenu koupit jednotlivé lístky. Pak by žádná reklama zapotřebí nebyla. 

Někomu může chybět jedna malá drobnost, a to v informacích o daném festivalu. Nedozvíte se, jaká značka piva se bude čepovat a za kolik si ho koupíte. V případě návštěvy například festivalu Mezi Ploty v areálu Bohnické léčebny můžete být (ne)příjemně překvapeni. Točí se tam jen nealkoholické pivo.

I přesto, že jsme měli GPS zapnuté, tak se tato aplikace ukazovala offline. Nebylo tak možné zjistit, jak daleko jsme od daného festivalu vzdáleni. 

Pubtran a CG Transit 

Obrázek je z aplikace CG Transit

Pubtran je aplikace, která poskytuje informace o jízdních řádech v České republice. Funguje spolehlivě, je jednoduchá a uživatelsky přívětivá. Podle některých uživatelů občas dojde k výpadku serveru, my jsme však tento problém zatím nezaznamenali. Velkým minusem této aplikace je však to, že nenabízí jízdní řady při offline spojení.

Řada lidí proto preferuje placenou aplikaci CG Transit, která spolehlivě funguje i v offline módu. V případě potřeby si aplikace řekne o aktualizaci jízdních řádů. Vítáme také to, že aplikace má jízdní řády pro brněnskou IDS JMK a ostravskou MHD. První měsíc máte jízdní řády zdarma, pak vás balíček jízdních řádů pro Českou republiku vyjde na 75 Kč za rok.

Hotels.com

Zarezervovali jste si hotel, dojeli jste na místo určení a pak vám v hotelu řekli, že žádné místo nemají, a vrátili vám rezervační poplatek? Taková situace, byť nepravděpodobná, se vám klidně může stát. Pak už zbývá najít cestou  jiný hotel a zaplatit podstatně vyšší částku za pokoj koupený přes recepci. Nebo můžete zajít do fastfoodového řetězce, kde mají připojení wi-fi (jinak se za data s českými operátory bohužel nedoplatíte), a použít tuto mobilní aplikaci. Pomocí ní vybrat vhodný hotel v okolí a zarezervovat si pokoj. A to výrazně levněji. 

A vyplatí se vám to, neboť aplikace v některých případech nabízí nižší ceny než při rezervaci prostřednictvím webových stránek. Aplikace je v češtině, i když popisky jednotlivých hotelů poskytují jen základní informace.

Waze: Community GPS navigation

Jedná se o navigaci se slabšími mapovými podklady. Co je však důležité, že se na ní spolupodílejí samotní uživatelé této aplikace. Pokud tedy jedete cestou, kterou přibližně znáte, dá vám aplikace vědět, kde se tvoří dopravní zácpy, nebo kde na vás bude číhat policie. Spolehlivě by aplikace měla fungovat především v místech, kde je hustší dopravní provoz. 

Nová verze programu vám umožní hledat v bodech zájmu, což by mělo pomoc při hledání vaší oblíbené restaurace nebo čerpací stanice. Ve Spojených státech se k tomu dozvíte, za jakou cenu na čerpací stanici natankujete, u nás to zatím aplikace stále neumí. Aplikace vám různé dopravní uzavírky nebo umístění policejních hlídek bude oznamovat hlasově.

Locus

Locus je další mobilní navigace s offline/online mapami. Aplikace může působit složitě, chce to jen čas, než si na ni zvyknete. Umí toho totiž spoustu: Můžete prohlížet a stahovat online/offline mapy, pracovat s WMS službami, jsou zde body zájmu (podobně jako v případě Waze), upozorní vás na zbývající čas v případě placeného parkování, umí hledat na mapě nejen podle adresy, ale i dle souřadnic či kontaktu. Můžete také přidávat vlastní trasy, prohlížet nebo i editovat Mymaps. Program umožňuje také rozšířenou realitu. Pokud cestujete vlakem, můžete si v klidu zdřímnout. Aplikace vás alarmem upozorní, že se blížíte k místu určení.

Velice kvalitně je zde zpracován také Geocaching. Uživatelé taktéž chválí dobrý přístup autora ke komunitě. Placená aplikace Locus Pro za současných přibližně 190 Kč.

České aerolinie (zatím jen pro Android)

Aplikace Českých aerolinií je zaměřena na nákup letenek nebo na informace o příletu jednotlivých letadel. Bohužel aplikaci spustily České aerolinie nedávno a trápí ji celá řada chyb. Především nešťastně vyřešenou uživatelskou přívětivost. Ale i další chyby. Pokud vybíráte let, zjistíte, že únor má například 31 dní v měsíci.  Termín vybíráte v českém jazyce, poté však musíte vybrat přesný termín s cenou, avšak už v anglickém jazyce.

skoleni_8_6

Při rezervaci musíte také souhlasit s ustanoveními a podmínkami ve znění „Souhlasím s itinerářem, tarifem, pravidly a právními upozorněními pro tuto rezervaci. V případě jakýchkoliv nejasností volejte.“ Bohužel v tomto textu není uveden odkaz na úplná ustanovení. Nabídku letenek je možné si nechat zaslat na e-mail, přišel nám však holý text bez jakéhokoliv odřádkování, ve kterém bylo obtížné se vyznat. Ocenili bychom například přehledný dokument v pdf. Aplikace je zatím jen pro Android, podle ČSA se také chystá i na iOS. 

Anketa

Jste spokojeni se svým současným českým mobilním operátorem?

A jaké aplikace pro cestování preferujete vy? 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).