Hlavní navigace

USD/EUR v posledních dnech bez výraznějšího trendu

22. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Závěr uplynulého týdne byl pro finanční trhy relativně klidný. Nedočkali jsme se žádných zpráv, které by výrazněji ovlivnily i kurz USD/EUR, který kolísal pod hranicí 1,31.

V průběhu víkendu se konaly dvě události. Itálie znovu zvolila na prezidentský post Giorgia Napolitana, který by se měl nyní pokusit vyřešit politický pat ve své zemi. V pátek zároveň rezignoval předseda Demokratické strany Pier Bersani, což znamená, že vyjednávání se stranou Sylvia Berlusconiho se dále protáhnou. Politická situace tak nadále zůstává velmi nejistá a předčasné volby na podzim jsou stále velmi pravděpodobné.

Závěry ze zasedání zemí G20 toho příliš nového nepřinesly. Eurozóna potřebuje rychle přistoupit k bankovní unii a napravit špatnou funkčnost mezibankovního trhu. Zároveň je na jedné straně nutné přistoupit k důvěryhodným plánům fiskální konsolidace, na druhé pak držet uvolněnou měnovou politiku na podporu hospodářského růstu. Prohlášení se tak nesla spíše v obecné rovině bez znatelnějšího dopadu na finanční trhy.

Nadcházející týden bude v eurozóně spojený především s další sérií předstihových indikátorů (francouzský INSEE, německý IFO, indexy nákupních manažerů PMI za jednotlivé země eurozóny i za její celek). Bohužel odhady ukazují spíše na další pokles, čímž by měly potvrdit chatrný výhled pro starý kontinent. V této souvislosti tak budou zajímavé případné diskuse a tvorba očekávání na zasedání ECB, které se bude konat první květnový čtvrtek. Přestože spekulace na další snížení sazeb rostou, od několika centrálních bankéřů zaznělo, že by tento krok mohl být předčasný a minout se účinkem. My očekáváme sazby beze změny.

I ve Spojených státech se dočkáme předstihových indikátorů, pozornost se bude ale také soustředit na trh nemovitostí a to nejpodstatnější bude zveřejněno v pátek v podobě prvního odhadu HDP za Q1. Ekonomika by měla růst o slušných 3,2 % (mezikvartálně, anualizovaně) zejména díky spotřebě domácností a tvorbě zásob. Z růstu by naopak měly ubírat čisté exporty a nepatrně i spotřeba vlády.

Zejména díky možnému zklamání ze zveřejněných indikátorů na evropské straně a očekávání trhu na uvolňování měnové politiky ECB by měly převažovat spíše tlaky na oslabování eura. Na druhou stranu ze Spojených států jsme se v posledních týdnech také dočkali několika nemilých překvapení, která by se mohla zopakovat i během tohoto týdne. Výraznější oslabení eura, respektive posílení dolaru tak bude těmito faktory zřejmě limitováno. Technická analýza pro nejbližší dny ukazuje spíše na pokles kurzu USD/EUR k oblasti 1,2965/77. 

Páteční zprávy a události

Běžný účet platební bilance eurozóny v únoru skončil v přebytku 16,3 mld. EUR. Za únor bylo aktivní saldo revidováno dolů na 13,8 mld. EUR z předchozích 14,8 mld. EUR.Italské objednávky v únoru klesly o 2,5 % m/m, respektive 7,9 % y/y.

Účto_tip_změny21

Koruna prožila velmi klidný týden

Česká koruna prožila jeden ze svých klidnějších týdnů. Na mezibankovním trhu se během posledních pěti pracovních dnů pohybovala vůči euru v rozmezí necelých 15 haléřů nad hranicí 25,80 CZK/EUR. Během týdne chyběla jakákoliv kurzotvorná zpráva, která by měla podstatnější dopad na vývoj tuzemské měny. Technická rezistence v okolí úrovně 25,90 CZK/EUR tak prozatím atakům odolala.

I tento týden by měl být alespoň z pohledu domácích faktorů velmi klidný. Nebude zveřejněno žádné důležité makroekonomické číslo a před zasedáním ČNB, které se bude konat 2. května, se zřejmě nedočkáme ani komentářů ze strany centrální banky. Vývoj domácí měny tak bude plně pod taktovkou globálních trhů. Pokud se však neobjeví nějaký externí šok, koruna by měla setrvat poblíž stávajících úrovní. Domácí makroekonomické indikátory do karet koruně příliš nehrají, na druhou stranu současné úrovně již reflektují špatnou kondici domácí ekonomiky a pokračující oslabování by bylo opodstatněné až v okamžiku, kdy by se situace dále zhoršila. Z technického pohledu vzestupu kurzu brání již zmíněná technická rezistence v okolí hranice 25,90 CZK/EUR. Jako nejpravděpodobnější vývoj se nám tedy zdá kolísání poblíž úrovně 25,80.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).