Hlavní navigace

USD/EUR stagnuje poblíž hranice 1,35

24. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz USD/EUR se během včerejší seance pohyboval okolo hranice 1,35. Na měnový pár protichůdně působí holubičí rétorika centrálních bankéřů Fedu a ECB.

Obě strany Atlantiku se obávají o udržitelnost budoucího hospodářského růstu. Člen Fedu William Dudley zmiňoval především nejistotu pramenící z fiskálních opatření, která připravuje americký Kongres, aby zamezil dalšímu nárůstu dluhu. Jiný centrální bankéř Dennis Lockhart obhajoval rozhodnutí Fedu ponechat měsíční nákupy aktiv beze změny nedávným zpomalením v tvorbě pracovních míst. Naproti tomu Richard Fisher tato vyjádření korigoval tím, že Fed svojí nečinností podkopává důvěryhodnost banky, která tak zvyšuje nejistotu ohledně jejích dalších kroků. Šéf ECB Mario Draghi pak včera uvedl, že ECB je připravena nabídnout bankám dlouhodobé finanční prostředky prostřednictvím repo operací (LTRO), aby ochránila tržní úrokové sazby od jejich růstu.

Zprávy a události

Složený index nákupních manažerů (PMI) eurozóny se v září zvýšil na 52,1 bodu z předchozích 51,5 bodu díky subindexu ve službách (růst na 52,1 bodu). Trh čekal vzestup na 51,9 bodu. Naopak subindex z průmyslu zklamal poklesem k 51,1 bodu.

Německý index PMI v září vzrostl na 53,8 bodu ze srpnových 53,5 bodu, což bylo nejvíce od letošního ledna.

Pondělí bylo jinak na nové makroekonomické indikátory chudší, přesto jsme se však dočkali zajímavých údajů o indexech nákupních manažerů. Ty za celou eurozónu ukázaly na výraznější vzestup ekonomické aktivity v následujících měsících především díky sféře služeb. Tento sektor překonal svým výsledkem všechny odhady. Údaje tak celkově naznačují, že eurozóna by měla ve třetím kvartále potvrdit, že je z recese venku.

Dnes bude zveřejněn další důležitý indikátor aktivity, a to německý Ifo index. Ten by se měl po dvou měsících překvapivě silného růstu během září stabilizovat. Na údajích mohou do určité míry zanechat následky nepříliš dobrá reálná data (průmysl, maloobchodní tržby, nezaměstnanost) z počátku kvartálu. Navíc mohou být ovlivněny nejistotou ohledně německých voleb a povolebními vyjednáváními na sestavení vlády (průzkum byl prováděn před volbami a po zveřejnění červencových údajů).

Za velkou louží ve Spojených státech budou zveřejněna data z trhu nemovitostí a spotřebitelská důvěra. Ceny nemovitostí ve 20 největších metropolích by měly pokračovat v dalším růstu. Odhady SG jsou rovněž optimistické na důvěru spotřebitelů, zatímco konsensus počítá s nepatrným zhoršením.

Koruna na úvod týdne s hlubokými ztrátami

Koruna do nového týdne nevstoupila úspěšně, když oproti pátečnímu závěru ztratila tři čtvrtě procenta. Na mezibankovním trhu se obchodovala v širším pásmu zhruba 19 haléřů, když nejdražší obchod s jedním eurem proběhl v závěru seance za 25,99. Během pondělka tak byla koruna jednoznačně nejhorší středoevropskou měnou. Polský zlotý i maďarský forint včera prakticky stagnovaly.

Za včerejším vývojem lze těžko hledat nové zprávy, které by českým devizovým trhem takto zahýbaly. Zdá se, že někteří spekulující investoři začínají formovat svoje očekávání před čtvrtečním zasedáním České národní banky. V minulém týdnu jsme se dočkali několika komentářů centrálních bankéřů ohledně nutnosti dalšího změkčení měnových podmínek. Hrozba přímých intervencí tak zůstává nadále vysoká.

Korunu na slabších úrovních lze tak očekávat minimálně do čtvrtečního zasedání bankovní rady.Z regionu však není ČNB jedinou centrální bankou, která tento týden zasedá. Dnes budou o měnové politice jednat maďarští centrální bankéři. Ti na svém srpnovém zasedání snížili svoji klíčovou úrokovou sazbu o nestandardních 20 bodů na 3,80 %. Přestože guvernér György Matolcsy naznačoval pomalejší uvolňování měnové politiky, nakonec bankovní rada svoji hlavní sazbu snížila o více, než se čekalo. Tón guvernéra na následující tiskové konferenci byl ale velmi opatrný, co se týče dalšího vývoje měnové politiky. Makroekonomické fundamenty by si ale nejspíš zasloužily další podporu ze strany centrální banky. Srpnová inflace svým poklesem opět předčila očekávání a domácí poptávka zůstává nadále velmi slabá. Konsensus trhu ukazuje na další snížení klíčové sazby o 20 bb na 3,60 % během dnešního zasedání.

Česká swapová křivka se včera posunula po celé své délce dolů. Výraznější pokles jsme zaznamenali na jejím dlouhém konci, křivka tak snížila svůj sklon.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).