Hlavní navigace

USD/EUR nepatrně výše, ale stále v pásmu

1. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz USD/EUR včera navázal na svůj prozatím nejnudnější týden v letošním roce a i během pondělní seance se udržel v pásmu 1,3460 až 1,3560.

Přestože dolar měl tendenci ztrácet, chybějí kurzu v posledních dnech silnější stimuly, které by jej vychýlily v jednom či druhém směru.

Nicméně situace ohledně schvalování amerického státního rozpočtu na nový fiskální rok, který začíná dneškem, dolaru příliš nepomáhá a vytváří tlaky na jeho oslabování. Jádrem problémů mezi demokraty a republikány je dodatek k reformě zdravotnictví, který ve Sněmovně reprezentantů prosadili republikáni, nicméně americký Senát tyto změny odmítl. Strany tak nyní musejí najít společný kompromis. Samozřejmě čím déle budou vyjednávání probíhat, tím více budou trhy nervóznější. Spojené státy tak ode dneška musejí fungovat v nouzovém režimu. Poprvé po 17 letech se budou muset uzavřít úřady, které jsou postradatelné pro chod státu. Stát tak bude financovat pouze jen nutné výdaje, mezi které lze zařadit národní a veřejnou bezpečnost, zdravotní péči či sociální dávky pro seniory.

Dnes se ze Spojených států dočkáme předstihového indikátoru ISM z průmyslového sektoru. Konsensus ukazuje na jeho mírný zářijový pokles, zatímco odhady SG jsou opět optimističtější, když předpokládají jeho další vzestup. V obou případech se ale index nachází s dostatečnou rezervou nad hranicí 50 bodů, což potvrzuje, že americká ekonomika pokračuje v hospodářském ožívání. V Evropě se pak dočkáme podobných PMI indikátorů. I zde se nachází celkový index za eurozónu nad hranicí 50 bodů, nicméně jsou zde patrné stále velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Přestože i v Evropě jsou viditelné známky oživení, nemůžeme ještě s určitostí tvrdit, že jde o trvalý hospodářský růst jako ve Spojených státech. 

Koruna letos s 2,5% ztrátami

Včerejší obchodní seance uzavírající letošní třetí kvartál byla vcelku poklidná. Koruna se vůči euru obchodovala na mezibankovním trhu v rámci 10 haléřů, když nejlevnější obchod s eurem se uskutečnil za 25,64 korun. Během dne nebyly zveřejněny žádné nové zprávy, které by výrazným způsobem promluvily do dění na finančních trzích.

Za třetí kvartál si koruna připsala zisky ve výši 1,2 %, nicméně za celý letošní rok ze své hodnoty ubrala téměř 2,5 %. Ve srovnání s ostatními regionálními měnami zaznamenala za devět měsíců letošního roku nepatrně hlubší ztráty než maďarský forint, zatímco polský zlotý se stal jednoznačně regionálním poraženým.

legislativni_zmeny_21

I ve zbytku roku nejsme ohledně vývoje tuzemské měny optimističtí, když předpokládáme, že se kurz CZK/EUR bude v posledních třech měsících pohybovat poblíž úrovně 26,00. Na konec roku stále ponecháváme naši předpověď kurzu na 26,10 v platnosti. Přesto však nemůžeme v nejbližších dnech vyloučit, že se trh pokusí po posledním zasedání testovat spíše silnější úrovně. Nicméně naplánované zasedání ČNB (7. listopadu), kdy bude představena i nová makroekonomická prognóza, by mělo později omezovat prostor pro posilování a naopak by mohlo vést k nové vlně opětovných spekulací na devizové intervence. Konsensus trhu ale s návratem k hranici 26,00 již příliš nepočítá a do konce roku předpokládá kurz poblíž aktuálních úrovní.

Dnes se dočkáme předstihového indikátoru PMI. Index nákupních manažerů by měl již šestý měsíc v řadě zaznamenat vzestup (54,7 bodu) a potvrdit tak, že česká ekonomika je na cestě za oživením. Kromě toho ministerstvo financí zveřejní hospodaření státního rozpočtu za tři kvartály letošního roku.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).