Hlavní navigace

USA: z epicentra krize se stává motor oživení

2. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nálady v průmyslu potvrzují prohlubující se propast mezi výkonem Ameriky a zbytkem světa. V průmyslu se poprvé od května ukazuje expanze a rostoucí nové objednávky, ostatní velké ekonomiky hlásí poklesy.

Pohled na zářijové nálady v průmyslu potvrzuje prohlubující se propast mezi výkonem Ameriky a zbytkem světa. Zatímco v USA nálada v průmyslu poprvé od května ukazuje expanzi a rostoucí nové objednávky, ostatní velké světové ekonomiky hlásí pokračující poklesy. Amerika se tak z původního epicentra krize stává pomalu centrem oživení. Nálada v japonském a čínském průmyslu ukazuje na pokračující kontrakci. Nejhorší nálada ale dál zůstává bezpochyby v eurozóně zatížené náročnou odtučňovací kůrou. Zajímavé ovšem je, že některé evropské periferie se pomalu dostávají z nejhoršího. Index nálady v průmyslu (PMI) v Itálii a Španělsku (i když zůstává na velice nízkých úrovních) roste šestý měsíc v řadě. Z velice nízkých úrovní se také nepatrně vylepšil německý index.

skoleni_13_10

Největším propadákem ale zůstává do této chvíli opomíjená Francie, kde spadla nálada v průmyslu na 41-měsíční minima. Prezident Francois Hollande byl navíc minulý týden dotlačen představit nový fiskální balík, který by měl v příštím roce srazit francouzský deficit o 1,5 % HDP. To je na Francii hodně ostrá dieta, která může prohloubit ekonomické potíže druhé největší ekonomiky eurozóny. Zvláště proto, že většina opatření bude zaměřená na zvyšování daní pro bohaté a podniky. V takovém prostředí těžko začnou vznikat nová místa pro více jak tři miliony francouzských nezaměstnaných.

Disciplína při snižování deficitu je přitom v tuto chvíli důležitá, a to především z politických důvodů. Pokud má fungovat nový záchranný systém eurozóny a německý Bundestag má schvalovat nové záchranné balíky pro Řecko a Španělsko, potřebují němečtí politici vidět odhodlání zbytku klubu chovat se podle předem dohodnutých pravidel. I když by ekonomická logika někdy hovořila ve prospěch mírnější diety, politický diktát z Berlína a Bruselu je neúprosný. Potvrzuje to i poslední požadavek Německa, které chce po Madridu, aby pozdržel svojí žádost o pomoc ze záchranných fondů. Podle agentury Reuters je to proto, že chce aby se o nové pomoci Řecku, Kypru a Španělsku z taktického hlediska hlasovalo v Bundestagu naráz. Kdyby totiž němečtí zákonodárci každý týden hlasovali o nové pomoci, mohla by jim rychle dojít trpělivost.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).