Hlavní navigace

USA si asi natisknou nové dolary

23. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fed pravděpodobně přijde s dalším kvantitativním uvolňováním. Amerika se bojí recese.

Americký CBO (Congressional Budget Office) včera řekl, že pokud se američtí politici nedomluví, od ledna 2013 bude v USA „podstatná recese“ a ekonomika ztratí 2 miliony pracovních míst. Amen.

 K tomu Evans z Fedu: FED by měl podle něj dělat víc pro podporu ekonomiku, a to i navzdory lepším payrollům za červenec. Dle něj by ekonomika měla tvořit 300–400 tis. míst, ne 160 jako v červenci (což bylo i tak nejvíce za ostatních 5 let). Navíc, uvolňování MP by mělo následovat i z dalších státu – jako Čína.

A nakonec to nejdůležitější – zápisky FEDu ukázaly, že i FOMC jako celek je za další uvolnění MP a že „bude potřeba další podpora ekonomiky (čti: QE) celkem brzy, pokud se situace nezačne udržitelně a podstatně zlepšovat“. Na trhu to vybudilo očekávání, že se tak stane již nejbližší měsíc, to by ale bylo takto těsně před volbami celkem netradiční.

Ani jedna z těchto tří věcí (a hlavně to poslední) dolaru nepomohla – 1,2540. To je v souladu s naším investičním doporučením long CZKUSD.

Dnes nejdůležitější evropské PMI. Sledovat se bude zejména Německo, kde se před měsícem výrobní PMI dostal až na nejnižší úroveň od léta 2009 (43). Pokud se to potvrdí, a zejména pokud se pod 50 dostane nevýrobní PMI, umocní to (i moje) přesvědčení, že ani Německo se ve 3.čtvrtletí q/q poklesu HDP nevyhne. Což by mohlo EUR mírně po posledním pohybu nahoru uškodit.

skoleni_8_6

Merkelová a Hollande si dneska budou ladit notičky, aby Samarasovi, který v pátek (GER) a v sobotu (FRA) bude žádat o zlehčení podmínek posledního bail-outu. Dle vyjádření Merkelové to ale vypadá, že Samaras jede do Berlína zbytečně – čemuž se nedivím, v Německu s Řeky nijak velký soucit lidé nemají.

Kačka včera od rána oslabila zpátky ke 25, což je v souladu s naším krátkodobě bearish pohledem na ní (čekáme návrat přes 25 v nejbližších týdnech). Dvě zprávy mohly být za tímto vývojem: 1) 8% r/r propad japonských vývozů, zejména díky 25% propadu vývozu do EMU (což je nejvíce od 2009 a jasným odrazem evropských problémů) 2) nemastné-neslané oznámení Moody’s, že ČR si sice může dovolit mírný skluz v plnění fiskálních cílů, ale že neutěšené makro omezuje prostor pro další konsolidační úsilí, což společně s případným nesplněním deficitu na 2013 může být pro rating negativní. V zásadě nic strašného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).