Hlavní navigace

USA se příliš nedaří snižovat nezaměstnanost

13. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly minulý týden o 368 tis., což byl největší nárůst od minulého listopadu.

První žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly minulý týden o 368 tis., což byl největší nárůst od minulého listopadu. To samo o sobě je překvapivé, v minulých týdnech se však nic, co by naznačovala negativní obrat na trhu práce, nestalo (4W průměr tohoto indikátora je stabilní, vzrostl o 6 tis.). Ani vývoj předstihových indikátorů či jiná data (nedávno HDP) neukazuje na to, proč by se měl trh práce takto zhoršit. Dle nás je to nějaký jednorázový efekt, nejspíš kvůli tomu, že se data sezonně očišťují a kolem svátků to někdy je problém.

• Maloobchodní tržby naopak byly pozitivní. V listopadu vzrostly tržby o 0,7%, nejvíce za skoro půlrok. Společně s daty za říjen (+0,6% m/m) to ukazuje, že ta nejistota, co tam vyprodukovali politici, se spotřebitelů moc nedotkla. Pro HDP 4Q13 je to dobrá zpráva, zejména, když se dá čekat negativní příspěvek od zásob (které ve 3Q13 výrazně vzrostly).

Účto_tip_změny21

• Jen se propadl na 5Y dno – od BoJ se dá čekat další uvolňování MP, od FEDu naopak po nedávných datech spíše zahájení snižování tempa odkupu aktiv. JPY se tak proti dolaru dostal na skoro 104. Pokud FED skutečně začne, třeba v prosinci, oslabí dle nás jen dál.

• Průmyslová produkce v EMU včera výrazně zklamala, propadla se o více než procento m/m (nejvíce za rok a něco) a pro 4Q13 tak bude obtížné, aby průmysl nebyl brzdou růstu. Za propadem je hlavně produkce energií, což dává smysl, v říjnu bylo v Evropě nadprůměrně teplo. O 2,4% m/m ale klesla i produkce zboží DD spotřeby. Že se nedařilo Francii a Španělsku se vzhledem k PMI pochopit dá, ale německý PMI (52,7) na kontrakci 1,2% m/m v Německu neukazoval. Určitě je to negativní zpráva pro euro a další důvod proč bychom zvažovali short EURUSD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).