Hlavní navigace

USA se daří, nezaměstnanost klesá

15. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dále klesl na 332000, čtyřtýdenní klouzavý průměr pak na 346800, což je nové minimum od března 2008.


Jde o další potvrzení zlepšování stavu trhu práce a tedy nadějný vývoj pro celou ekonomiku. PPI mezitím rostl v únoru o 1,7% meziročně (0,7% meziměsíčně). Výrazně ho podpořil nárůst cen ropných produktů (benzín). Jádrový PPI rostl také o 1,7% meziročně a o 0,2% meziměsíčně. Dnes bude zveřejněn index vývoje maloobchodních cen a také by měl potvrdit nepřítomnost nebezpečných inflačních tlaků.

  • České maloobchodní tržby klesly v lednu o 0,5% r/r (bez i se sezónním očištěním), což je v souladu s našim odhadem –0,7% a nad odhadem trhu (-2,2%). Meziměsíční růst byl o +0,4%. Kvůli relativně vysokým cenám pohonných hmot a slabé ekonomice byl záporný příspěvek prodejů paliv (-0,2 p.b.). Domníváme se, že se spotřeba pomalu stabilizuje. Letos čekáme ještě mírný pokles, ten ale bude podstatně mírnější než v minulém roce. Na jedné straně sice letos mírně vzroste nezaměstnanost, na druhé straně však nižší inflace pomůže reálným mzdám a fiskální restrikce je letos mírnější než v předchozích dvou letech.
  • Polská inflace klesla nečekaně rychle na 1,3% meziročně, trh čekal 1,5%. Největší podíl na poklesu měly ceny oblečení a pohonných hmot. Slabá ekonomika především poptávka by měly podpořit další dezinflaci, což zvyšuje pravděpodobnost, že se inflace udrží pod spodním okrajem cílového pásma centrální banky (1,5%) delší dobu. Naším hlavním scénářem zůstává udržení sazeb centrální banky na ,25% do konce roku pod tom co byly na posledním zasedání jejího měnového výboru sníženy o 50bp., ale kombinace nízké inflace a slabé ekonomiky zvyšuje riziko, že by sazby ještě mohly klesnout. Tuto možnost ostatně připustily i někteří členové měnového výboru.
  • Trojka po návštěvě Řecka konstatoval pokrok v reformách, ale zároveň řekla, že je ještě potřeba dalšího zlepšení aby Řecko dosáhlo na další tranši pomoci. Řecký ministr financí Stoumaras řekl, že si je jistý, že jeho země na další tranši dosáhne.
  • Švýcarská centrální banka (SNB) ponechala měnovou politiku beze změny a potvrdila úroveň 1,20 jako strop pro kurz franku k euru. Problém jí však dělá přehřátý trh s nemovitostmi. SNB proto použila zvýšené požadavky na kapitál použitý k financování hypoték a obecně investic do nemovitostí. 
  • Summit EU přinesl v souladu s očekáváním de facto zmírnění politiky usilující o co nejrychlejší fiskální konsolidaci na úkor ekonomické výkonnosti. Například francouzský prezident Hollande řekl, že přílišné utahování opasků vede k růstu nezaměstnanosti a že je potřeba být pružný. De facto zvolnění tempa fiskální konsolidace je kryto frázemi o „diferencované prorůstové fiskální konsolidaci“ a „strukturálních faktorech ovlivňujících rozpočty“. Co ovšem chybí jsou konkrétní opatření, která by měla vést ke strukturním reformám zvyšujícím výkonnost evropských ekonomik.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).